Advert
Bırakalım, su aksın, yatağını bulsun...
Kemal İSTEK

Bırakalım, su aksın, yatağını bulsun...

Bu içerik 210 kez okundu.

Mersin’de sokağın gündemi hep aynı, değişmiyor ve ya değiştirilemiyor

parasızlık...

Şimdi gündemi biraz yoklayalım: Phys.org sitesinin haberine göre, Avustralya Ulusal Üniversitesi araştırmacıları başta olmak üzere uzay bilimciler, boyutları Güneş'in iki katına ulaşabilen nötron yıldızlarından birinin kara delik tarafından yutulduğunu ilk kez gözlemlediklerini belirtti.

Bu kimin umurunda oldu? Mersin Üniversitesi’ne gidin sorun, hiç bir öğretim görevlisinin ruhu duymamıştır. Burada tık yoksa, sokağı boş verin...

Benim kuşak bilir, eskiden soğuk savaşı sonlandıran ABD ile Rusya arasında ki füze anlaşması vardı ya, işte o ABD tarafından bozuldu. ABD Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, geleneksel olarak yapılandırılmış, 500 kilometreden uzun karaya fırlatılan bir seyir füzesi testinin 18 Ağustos’ta Kaliforniya’da bulunan San Nicolas Adası’nda gerçekleştirildiğini bildirdi.

Savaş savaş diye kendini yırtanlar borsaları sallayan bu habere baktılar mı acaba? Sanmam..

Bak şimdi bu önemli: Selami Şahin'in oğlu Lider Şahin ile yaşadığı aşkla gündeme gelen manken Didem Soydan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla adından söz ettirdi. Üstsüz ve sırtı dönük bir fotoğraf paylaşan Soydan kendisine gelen yorumlara da cevap vermeyi ihmal etmedi. Pek çok yoruma yanıt veren Soydan verdiği bir yorumla ise çok konuşuldu. Bunun üzerine heyecanlı gelişmeler yaşandı. Didem Soydan'ın takipçilerinden çeşit çeşit tepki geldi. Soydan'a bir takipçisi "Bizim milletimiz abartmayı, yüceltmeyi aşırı övmeyi ne kadar seviyor ya böyle 3 saattir gözümü kırpmadan bakıyorum ne var diye bu kadar!" yorumunu yaptı. Soydan ise bu yoruma "Milletimiz abartmayı seviyor o net zaten ama sen üç saat fotoya bakacak kadar nasıl bir boşluktasın ben o kısmı anlamıyorum asıl..."

Bu millet doğuştan abaza, bunun adı baba haber, dedikodu trafiği hızlandı. İsterseniz bir örnek daha verilim. Şeyma Subaşı, Acun Ilıcalı'dan boşandıktan kısa bir süre sonra DJ Guido Senia ile aşk yaşamaya başladı. Geçtiğimiz gün katıldığı davette şiş karnıyla hamile olduğu söylenen Subaşı, iddiaları kısa sürede yalanladı.

Ya, bu çok mühim habere ilişkin üst perdeden bir açıklama gelmiyor anlamadım? Millet bu habere kitlenmiş, üst düzey yetkililerden ses yok!

İzmir yanıyor, içimiz yanıyor, fakat kafamız başla yerde. “Karabağlar'ın Tırazlı mevkisinde başlayıp diğer iki ilçeye sıçrayan orman yangını devam ediyor” şeklinde ki bilgileri kimsenin umursadığı yok. Mersin nire, İzmir nire...

Hep iktidar değil ya, muhalefette adamın gözünü karartır. Muhalefete sesleniyorum: Bakın kardeşim, kötüye kötü diyorsan, iyiye de iyi diyeceksin.. Karadeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayacak olan, bünyesinde 28 tünelin bulunduğu ve yaklaşık 600 kilometre uzunluğa sahip asrın projesinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 6 ili direkt, 50 ili de dolaylı yollardan ilgilendiren projenin Ordu kısmında 25 tünel ve 330 metre uzunluğunda viyadük bulunuyor. Bu ve bunun gibi dev projeleri neden sahiplenmiyorsun? Bak, milletvekili kardeşim bunların parasını bu millet verdi. Bu projelerde binlerce insanımızın alınteri var. Bir iki kelime söyle, adamların hakkını teslim et, bak inandırıcılığınızı sakın yitirmeyin!

Tamam, tamam sokaktaki vatandaş boş verin, biz, bize gelelim; siyaseti, ülke gerçeklerini, dünü, bugünü yarınları düşünenlere yani gerçek gündemi takip edenlere.

Tabi ki, kayyum meselesi. Burada ben bir yorum yapmayacağım ama Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, gündeme dair açıklamada bulunduğu haberinden  bir bölüm aktaracağım.  Ağar, açıklamasında hem kayyum atamalarını, hem de Elazığ'da yapılan çalışmaları değerlendirdi. Eski bakan Ağar, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınmalarıyla ilgili olarak, "Orada operasyonlarda insanlar canları pahasına mücadele ederken, sen burada belediyelerde şehit yakınlarını görevden atmayı bir mesele zannedersen, bir iş yaptığını zannedersen, bu göreve devam edemezsin. Güvenlik görevlileriyle çatışmada ölen teröristlerin adını, devlete ve millete hizmet etmiş kahramanların yerine koyarsan bu göreve devam edemezsin. Onlarca adli soruşturma olursa PKK'ya yardım ve destekten, bu kanunun açık hükümleri vardır. Dolayısıyla devlet, kendi meşru müdafaa hakkını kullanmak zorundadır. Birtakım siyasi partiler buna biat etmemeli. Bu hukuki bir karar, neresi siyasi bir karar. Adam, orada mücadele ediyor, devletin birliği ve bütünlüğü için. Siz kalkıp şehit yakınlarının çocuğunu, ailesini işten atarsanız, elbetteki devlet bunun karşılığını verecektir. Ortaya çıkan mesele budur. Burası bir hukuk devleti. Herkes bunu böyle bilmelidir. Burada herkes keyfe keder istediğini yapma hakkına sahip değildir. Devlet de hukuk çerçevesi içerisinde, kendine ait yetkileri kullanmış, İçişleri Bakanlığı gerekli tedbiri almıştır. Şehit aileleri, bu millete emanet edilmiştir. Onlar bize emanetler. Onlara yapılacak bir saygısızlık, hepimize yapılmış demektir. Bunun üstüne üstüne gitmenin doğru bir tarafı yoktur" diye konuştu.

Çok uzattım biliyorum. HDP buna nasıl bakıyor? HDP Eş Genel Başkanı Pervin BuldanVan, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin partisinin il binasında açıklama yaptı. Buldan, başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Türkiye bugün demokrasi sınavından geçiyor. Meclis'te AK Parti ve MHP dışındaki partilere çağrımdır. Bize yapılan yarın size yapılabilir. Sessizliğinizi bozun" dedi.

İşte bu olmaz; çünkü bu millet kolay kolay birlik beraberliğini bozmaz. Tani ki partiler, siyasi çevreler bunu konuşsun, tartışsın fakat demokratik kuralların dışına çıkmak son derece tehlikeli ve yanlıştır. Bırakalım, su aksın, yatağını bulsun...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort