Seçer’in “Gündeş” hamlesi
Kemal İSTEK

Seçer’in “Gündeş” hamlesi

Bu içerik 816 kez okundu.

Bir bayram daha gerilerde kaldı. Bayram tatilinin uzatılmaması turizm sektörünü etkilemiş olsa da, asıl sorun ekonomik durgunluk oldu. Böylesi uzun süreli ekonomik kriz dönemlerinde ilk darbeyi yiyen hep eğlence sektörü olmuştur. Bu bayram da turizmciler umduğunu bulamadılar.

Şimdi gelelim, bir bayram klasiği olan trafik kazalarına, bir tek ölümlü kaza dahi içimizi yakmaya yeter ama bu bayram alınan önlemler bir parça olsun etkili olmuş. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı'nda huzur ve güven içinde seyahat edilmesini sağlamak amacıyla 9- 15 Ağustos'ta ülke genelinde çeşitli trafik önlemleri alındığı belirtiliyor.

Alınan tedbirle rağmen 10- 14 Ağustos'taki 5 günlük Kurban Bayramı tatilinde, 33 ilde 45 ölümlü trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda 50 kişi hayatını kaybetti. Bu kazaların birisi de İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı’nın karıştığı kaza da var. 18 yaşındaki bir genç birden bire Sıdalı’nın kullandığı aracın önüne çıkıyor ve ölümlü kaza meydana geliyor. Bu olaydan bir saat sonrası Sıdalı ile telefonda konuşarak bilgiler aldım. Gerçekten de Sıdalı kazanın şokunda çok üzgündü. Özellikle hemen kaza sonrası yarılı genci aracıyla arkadan gelen araçların çarpmaması için koruma altına alması önemlidir. Bu tip kazalardan sonra vurup kaçan çok sayıda araç sürücüsü görmüştük. Tabi söz konusu bu kaza ile ilgili soruşturmanın bitmesini bekleyeceğiz. Sıdalı’ya geçmiş olsun, ölen gence Allah’tan rahmet dilemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.    

Söz İyi Parti’den açılmışken, bir siyasi kazadan da söz edelim.  İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Çerkeslerin asimile edildiğini iddia eden İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen’e sert tepki göstererek, “İYİ Parti Türk milliyetçilerinin ve vatanseverlerin partisidir” dedi. Şimdi İyi Parti’nin ideolojik omurgasının ne kadar belirsiz olduğunu görüyoruz. MHP’deki değişime direnen güçler karşısında yeni bir MHP oluşturmak için bir araya gelinen bir parti mi? Yoksa yeni ufuklara açılan demokrasiyi içselleştirmiş bir parti mi?

İyi Parti, iyice şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Siyasi tarihimize bakıldığında bir kaç seçimlik partilerin siyaset mezarlığına taşındığı görülür. Omurgası sağlam olan partiler ancak geleceğe taşınabilir. Tabi “bugün bize yeter” diyenlere de söylenecek bir söz yoktur.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, başkanlık dönemini planlamak ve beklentilere cevap vermek adına çalıştaylar düzenleyerek önemli bir adım atıyor. “Ben yaparım olur” anlayışından uzak her alanda farklı düşünceleri bir araya getirerek ortak bir eylem planı hazırlamanın çabası içerisinde.

İşte bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından ’Stratejik Plan Pestle Analiz Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çalıştay ile politik, ekonomik, sosyokültürel, teknolojik, yasal ve çevresel dış etkenlerin mevcut ve gelecekteki muhtemel durumunun belediye üzerinde olabilecek etkileri tahmin edilmeye çalışıldı. Programda konuşan Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 yılını kapsayan stratejik plan hazırlık çalışmalarının 2 aydır aralıksız devam ettiğini belirterek, "Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak katılımcılığı esas alarak sadece göstermelik değil, kendi içinde kendi paydaşlarıyla ve dış paydaşlarla bu kentin temel sorunları nelerdir, biz bu temel sorunları nasıl ele alırız, bunları nasıl yürütürüz, hangi araçlarla yürütürüz, kent dinamikleri, muhtarlar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, kent aydınları, düşüncesi ve projesi olan bütün dinamiklerle bir araya gelip sahadan bu verileri toplamak istiyoruz” dedi.

Bedrettin Gündeş, yerel yönetimlerde çok deneyim sahibi bir isimdir. Onun bir kent aydını olduğunu herkes bilir. Bugün gelinen noktada Başkan Seçer’in onu bu göreve getirmesini en önemli hamlelerinden biri olarak görebiliriz. Başkan Seçer’in “Gündeş” hamlesi ezber bozmuştu; şimdi yol haritasını şekillendiriyor..

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi