Bu bayram hepimizin…
Zeliha ÖZİPEK

Bu bayram hepimizin…

Bu içerik 534 kez okundu.

Hayat çok kısa…

Bir varmış bir yokmuş misali. Dün çocuktuk bizlerde bayramlarda büyüklerimizin gözlerinin içine bakıyorduk. Beklentilerimiz nemiydi?

Güzel bir bayram kıyafeti, bol şeker ve tabiî ki olmazsa olmaz bayram harçlıklarıydı elbet…

Evet bu güzel gelenek ve göreneklerimizi hala devam ettiren çok, ettirmeyen de çok…

Farkındayım çok üzücü. Ama bunlara sebep ne iyi düşünmek lazım…

***

Çünkü teknoloji çocukları sabırsız, isteksiz, tatminsiz ve hazıra konmayı seven bir şekle büründü. Özellikle aile fertlerine ve yakın çevrelere karşı menfaatler hep ön planda olmaya başladı.

Acaba çocuklarımıza bu bayramların sadece tatilden ibaret olmadığını, örf adet, gelenek ve göreneklerimizi bizler mi anlatamıyoruz. Veya onlara yeterince bu duyguları yaşatamıyor muyuz?

Örneğin bu özel günlerde mezar ziyaretlerimizde küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızı dedelerinin veya başka aile büyüklerinin ziyaretlerine götürmeyerek biz büyükler mi hata yapıyoruz?

Çok iyi düşünmek lazım…

Evet bu ve benzeri bir çok konuda bizler de hata yapıyoruz!

Çocuklar kendi ailelerinden ne gördüyse (onların kahramanları anne ve baba) onları yapacaktır.

Onlarda ilerleyen zaman dilimi içinde kendi çocuklarını siz hayatta olmadığınızda (nene-dede) torunlarınız da sizleri ziyarete gelmeyecektir.

Atalarımızın güzel bir sözü var. Ne demişler? Ağaç yaşken eğilir… Bunu her daim hatırlayarak çocuklarımızın hayatlarına özel dokunuşlar yapalım. Unutmayalım ki; çocuklarımıza bayramları bizler sevdirebiliriz. Onlar da bu duyguları tatsınlar ve ilerleyen yaşlarında yaşamlarında çocuklarına, torunlarına anlatabilecekleri hatıralarda her daim yaşatılacak unutulmaz anılar anlatabilsinler.

 

***

 Önümüzdeki bu mübarek kurban bayramında, sevdiklerimizle olduğumuz için hepimiz şükredelim. Bizi biz yapan ailemiz, sevdiklerimiz ve değerlerimiz ile şu günlerimizin kıymetini bilelim ve lütfen trafik kurallarına uyalım. Zira bayramda birçoğumuz tatil nedeniyle kalabalık yollarda olacağız. Bir şey olmaz deyip geçmeyin. Allah kimsenin başına vermesin. Artık her bayram trafikte şu kadar kişi yaralandı veya şu kadar kişi trafik kazalarında can verdi. Duymak istemiyoruz!

Lütfen tedbir her zaman önceliğiniz, yazdıklarımda her daim kulağınıza küpe olsun. İyi bayramlar…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi