Advert

istanbul escort

İşte tablo bu, gaza basarken biraz dikkat
Kemal İSTEK

İşte tablo bu, gaza basarken biraz dikkat

Bu içerik 567 kez okundu.

Mersin’de yine bir bayram heyecanı yaşayacağız. Sofrasına et girecek olan fakir fukara yine sevinecek. Kurban Bayramından Kurban bayramına da olsa fakir sofraları şenlenecek olması yardımlaşma duygumuzu ön plana çıkaracak. Bu yüzden Kurban kesenler bu sofları da düşünerek ona göre pay etmelidir.

Kurban kesmek paylaştıkça daha anlamlı oluyor. İmkanı olan ve kurban kesenler fazlasını ihtiyaç sahiplerine dağıtmaları gerekiyor. Hayatın içerisinde olanlar yoksulluğun ne denli büyük çıkmaz olduğunu görürler. İşte bu yüzden paylaşmak ve gönülleri almak çok önemlidir.

Bizim ülkemizde bayram deyince akıllara belki de ilk gelen trafik kazaları oluyor. Ak Parti döneminde yapılan yollar her ne kadar trafik kazası sayısını azaltsa da yine dünya sırlamasında önemli yerimiz var. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor. Bazı trajik kazalarda aynı aileden çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğreniyoruz.

Devlet bunun için gerekli çalışmaları yapmıyor mu, yapıyor fakat insan kusuru faktörü her zaman en büyük etkendir. Oturup incelediğimiz zaman veriler gösteriyor ki, dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı, kaza sayısını neredeyse yarı yarıya azaltabiliyor.

Mersin’de trafik denetimleri çok dikkat çekicidir. Özellikle Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun bu konuda çok duyarlı davrandığını görüyoruz. Vali Su, gerçekten de şovdan çok hizmet üreten bir vali olarak tanınıyor. Emniyet güçleri ve tabi ki trafik ekipleri görev sorumluluğunun bilincinde herkes bayramını kutlar iken onlar yollarda hayat kurtarma mücadelesi yapıyorlar.

Tarafik kazalarının oranı bir ülkenin kültür düzeyini ve gelişmişliğini gösteren en önemli ayrıntıdır. Bu sorunu en çok yaşayan ülkelerdeniz. Dünyada durum nedir biraz da ona bakalım: Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, 15-29 yaş grubunun hayatına kasteden bir numaralı tehlike, ölümcül bir virüs veya hastalık değil, trafik kazaları. Dünyada her yıl trafik kazalarından 1 milyon 300 bin insan ölüyor. Aynı kazalarda 50 milyona yakın insan, birçoğu kalıcı hasarlar alarak, yaralanıyor. Trafikte ölümlerin sayısı 2020'de 1 milyon 900 bine çıkacak. Tüm dünyadaki ölümlerin nedenleri sıralandığında trafik kazaları bugün 9'uncu sırada yer alıyor.
Söz konusu rapordaki en çarpıcı bölüm Türkiye ile ilgili. Dünyada meydana gelen trafik kazası kaynaklı ölümlerin yarısı, 10 ülkede meydana geliyor. Bu 10 ülkenin arasında Türkiye de var. Toplam ölümlerin yüzde 48'inden sorumlu diğer ülkeler ise Brezilya, Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Rusya ve Vietnam. Türkiye'nin bu ülkeler arasında ne işi var. 

Son yıllarda Türkiye'de karayollarının hızla iyileşmesine, uluslararası standartlara ulaşılmasına rağmen, trafik kazalarında her yıl yaklaşık 10 bin insan hayatını kaybediyor. Yaklaşık 200 bin insan yaralanıyor.
Kazaların nedeni ise emniyet kemeri kullanım alışkanlığının azlığı ve aşırı hız… Yani trafik kazası kayıpları, önemli ölçüde hatalı insan davranışlarına bağlı. Trafik kazalarının önüne geçilmesinin önündeki en büyük neden, bu sorunun ne kadar büyük ve ciddi olduğunun henüz farkına varılmaması. Ancak, sorunu çözen örnek ülkeler var. Örneğin Avustralya, Hollanda, İsveç ve İngiltere'de son 40 yılda trafik kazalarında görülen ölümler yarı yarıya azaldı. İşte tablo bu, gaza basarken biraz dikkat.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru