Advert
Bu günlerin kıymetini bilmek…
Oktay KAYAEL

Bu günlerin kıymetini bilmek…

Bu içerik 1589 kez okundu.

Birçoğumuz için geçirdiğimiz bu hafta bir hayli telaşlı geçti. Esnaf bayram öncesi piyasalardan tahsilat yapmaya çalışırken, özel sektörde çalışan kişilerde kurban bayramında kaç gün izin yapabileceğinin derdine düştü.

Mersin’de yazlıkta veya yaylalarında yaşayan ailelerin birçoğu ise bayram nedeniyle evlerine henüz dönmedi. Aşırı sıcaklar devam etse de çocukları olan aileler mutlaka yeni öğretim yılı hazırlıkları için bayram sonrası dönmek zorunda kalacaklar.

Ben bu heyecanları bir kız, bir erkek çocuğa sahip bir baba olarak yaşayalı yıllar oldu ve çocuklarım büyüdü. Ama hatırladığımda hep aynı heyecanı bir kez daha yaşadım. Dolayıyla okula yeni başlayanların heyecanını ve tabi ki ilk kez çocukları okula götürecek velilerin heyecanını da az çok tahmin edebiliyorum.

***

Aslında hayatımızda ki ilkler hep unutulmazdır. İlkokul öğretmenimiz, ilk çocukluk aşkımız gibi, hayatımızda bize özel kalıcı hatırası olan anılardır. Bu yüzden, bu günleri unutmamak ve heyecanlanmak gayet doğaldır.

Bu yeni eğitim-öğretim döneminde, velilere daha çok iş düşüyor diye düşünüyorum. Burada ki konu, çocuklarımızı okula götürüp getirmek değil onların derslerindeki performanslarıyla da ilgilenmemiz, onların gelecek hayatlarında attıkları bu ilk adım diye kabul ettiğimiz ilkokul dönemini birlikte iyi geçirmektir. Bu süreci onlar için bir inşaatın atılan ilk temeli gibi düşünebilirsiniz. Bu temel ne kadar sağlam atılırsa, gelecek olan dönemlerde biz ve çocuklarımız emin olun ki yere çok daha fazla sağlam adımlarla basacak ve kolay kolay yıkılmayacağızdır.

***

Kimileri için yorgunluk, kimileri için görüşemediği aile bireyleri ile hasret, kimimiz için de örf ve adetlerimizin en güzel yaşandığı bayramımız…

Şükür ediyorum bu bayramı da görmeyi nasip etti yaradanım.

Bu güzel mübarek bayramımızı anlamına uyan şekilde yaşamak bana her zaman huzur vermiştir. Çünkü; Anneye, babaya, kardeşe, büyüklere, küçüklere zaman ayırmak, her insanın içine huzurun düşmesini sağlayacaktır.

Kısacası, küsken barışmak, ayrıyken kavuşmak, suskunken konuşmak, eskiyi anmak o fotoğraflara bakmak ve bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden bilmek bayram olmuştur benim için…

***

Dünya hayatı, sadece bir oyun ve eğlenceden başka bir ­şey değildir düşüncesi ile, mümkün oldukça büyüklerimin mezarlarını ziyaret etmek sadece özel günlerde değil, her zaman gitmek, bir dua okumak, kurumuş Allah için zikreden çiçekleri sulamak beni hep rahatlatmış ve bu dünyanın ebedi kalmak için yaratılmış bir mekan olmadığını, e­bedi alemi kazanmak için yaratılmış bir imtihan meyda­nı­ olduğunu hep kabul etmişimdir. Dolayısıyla böyle günleri fırsat bilerek özellikle memleketlerine gitme fırsatı bulanlar büyüklerini, sevdiklerini ziyaret etme şansını mutlaka kaçırmasınlar derim.

***

Öncelikle kurban bayramımızın gazetemiz okurlarına, milletimize,  islam alemine ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.  İnşallah bu mübarek bayram kardeşçe paylaşımlara, aç olan insanların doymasına, muhtaçların ihtiyaçlarının giderilmesine, nefislerimizin terbiyesine, günahlarımızın affına ve en önemlisi Allah’a yakınlaşmamıza vesile olsun diliyorum.

 Ülke genelinde zor günler geçiriyoruz. Bir yandan her gün bir şehit haberi ile yüreklerimiz dağlanırken, diğer bir taraftan mültecilerin yaşadığı ve yaşattıkları sıkıntılar beni gerçekten derinden üzüyor. Dilerim onlar da bir an önce huzurla memleketlerine geri dönerler. Sağlıcakla hayırlı bir bayram geçirmek dileğiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort