Bunu biraz düşünelim...
Kemal İSTEK

Bunu biraz düşünelim...

Bu içerik 458 kez okundu.

Günümüzde sivil toplum örgütlerinin yerel yönetimlerde pay sahibi olduğunu görüyoruz. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin yasal dayanakları yok ama birliktelik gücü oluşturabilenler baskı unsuru haline gelebiliyor. Tek başına mücadele gücü ile birlikteliğin oluşturduğu ağırlık hiç kuşkusuz bir olmuyor. Sivil toplum örgütlerinin birbirleriyle güç birliği içerisine girmeleri ortak hedefleri hayata geçirmek bakımından en büyük etken görünüyor.

İşte tam da bu bağlamda Mersin Akaryakıtçılar Derneği Başkanı Aziz Akgül’den ciddi bir adım geldi. Benim de yönetim kurulu üyesi olarak bulunduğum Mersin Gazeteciler Cemiyeti ile Akaryakıtçılar Derneği yönetim kurulu üyeleri yemekte buluştular. İki dernek başkanı Aziz Akgül ve Turgay Demiştaş başka sivil toplum örgütlerine ilham verecek birliktelik ortaya koydular. Peşinen iki başkanı da bu girişimlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Tabi, gazetecilerle Akaryakıtçılarcılar bir araya gelir de sorular havalar da uçuşmaz mı? MGC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Ekber, gazetecilikte engin deneyimini konuşturarak ders niteliğinde bilgiler verdi. MTSO Meclisi Üyesi Sebahattin Kılıççı da Kazanlı- Seyhan Turizm Bölgesi çalışmalarını anlattı. Söz konusu bölgedeki en büyük sektör akaryakıtçılar, toplantının ne kadar bıçak üstü olduğunu gösterdi. Mersin, gerçekten bu projeyi hayata geçirmek istiyorsa, bazı adımları atmak zorundadır.

Başın bir yanda dolum tesisleri diğer yanda golf sahaları, yıldızlı oteller güldürmeyin dostlar, bu hayal ötesidir. Şimdi, size sorarım kim ticari ömrünü tamamlayın Kromsan Fabrikası yanında denize girer. Kazanlı’ya gelen turistlerin bohçalanmış zehirli atıklar karşısında nasıl bir tepki vereceğinizi bir düşünün.  “May God” yani aman Allah’ım diyerek valizi toplaması bir olacaktır.

Bir kere artık bu projenin adı değişmelidir. Adanalıoğlu- Tarsus Projesi olarak bölge yeniden planlanması gerekiyor. İkinci önemli bir konu bu bölgede sorun olan akaryakıtcılar değil, asıl sorun Kromsan’dır. Bu fabrika 1975 yılında hizmete açılmıştı. Bu teknoliji artık güncelliğini yitirdi. Bu yüzden yeri değiştirilerek yenilenmesi gerekiyor. Bu çok zor değil, bohçalanmış zehirli atıklarını alacak turizm alanı dışına taşınacak.

Evet, saçmalama dediğinizi duyar gibiyim. Günümüz teknolojsi olmaz denilen çok şeyi başara biliyor. Türkiye bu güce çoktan erişti. Denizin altından Kıbrısa su taşıyan, denizi dibinden yararak iki yakayı buluşturan, yapılamaz denilen yol projelerini hayata geçiren, tank, haliköpter yapan bir ülkeyiz arkadaşlar, uyanın...

Ben de biliyorum; Cumhurbaşkanı Erdoğan bun a bir el atması gerekiyor. Başkan Erdoğan, bunları tırnağıyla yapar ama adama bir seçimde aklı başında hizmet yapma arzusu vermedik ki, gerçi Akdeniz de bir başlangıç sayılır. Başkan Erdoğan, valla içime doğuyor, bir şeyler yapacak Mersin için...

Ne diyordum sivil toplum örgütleri birlik olmak zorundadır. Şimdi düşünün ben Sayın Erdoğan’a sesleniyorum, ama boş, bir şey çıkmaz. Peki Mersin’de bütün sivil toplum örgütleri bir araya gelse, toplu bir mesaj verse, ne olur? Bunu biraz düşünelim...      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi