Çözüm; Toros Okulları ve Ali Özveren
Kemal İSTEK

Çözüm; Toros Okulları ve Ali Özveren

Bu içerik 433 kez okundu.

Kalkınmış ülkelere baktığımızda eğitimin nedenli önemli olduğunu görürüz. İkinci Dünya Savaşından büyük yıkımla çıkan Almanya ve Japonya eğitime verdikleri önemle kalkınmışlıkta büyük sıçramalar gösterdi. Bugün dünyanın teknolojik üstünlüğü hala bu ülkelerin elinde olduğunu görüyoruz.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında biz de eğitime verdiğimiz önemle yüksek büyüme oranları yakalamış ve bilim alanındaki gelişmeyle uygar ülkeler arasındaki yerimizi almıştık. Köy enstitütülerinin kapatılması ve eğitim sisteminde siyasallaşma süreçleri bu alandaki kalite erozyonunu ortaya koydu.

Günümüze geldiğimizde İmam Hatip Okullarına ısrarlı bir şekilde yönlendirmenin olduğunu görüyoruz. İktidarın siyasi ideolojisine taraftar kazandırmak adına ülkenin eğitimde bir çıkmaza sürüklendiğini görmek gerekiyor. Konusunda uzman, bilim üreten ve ülkesine değer katan bir gençlik üretilmez ise, Orta Doğu bataklığında çırpınan ülkeler arasına katılmamız kaçınılmaz olacaktır.

Tamam, bu konuda büyük fotoğrafa ben böyle bakıyorum. Eğitim konusunda uzman isimlerin tespitleri daha gerçekçi olacaktır. Fakat konunun Mersin ayağına da bir göz atmakta yarar var. Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’de Mersin’de birçok öğrenci 500 tam puan almasına rağmen iller sıralamasında 56. Sırada yer alması başarısızlık olarak yorumlandı.
LGS’ye Mersin’de katılan toplam 24 bin 321 öğrencinin sınav sonucunda genel ortalaması 5,76 oldu.

En iyi sıralamaya sahip olduğumuz ders olan Matematik ortalamamız 2,93 olurken Matematik dersinde Türkiye’deki en başarılı 46. şehir olduk. Türkçe dersinde 54. Sırada yer aldık. Tarih ve Din Kültürü derslerinde ise durum biraz daha kötü görünüyor. Açıklanan ortalamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde ise ortalamamız 5,90 olurken en başarılı il sıralamasında ise 59. Şehir olduk.

Dindar nesil diye yola çıkılmıştı, Mersin bu bağlamda da sınıfta kaldı. Kötü olduğumuz ders olan Din Kültürü ve Ahlak bilgisinde ortalamamız 5,68 olurken Türkiye’deki en başarılı 63. Şehir olduk. Fen Bilimleri’nde ortalamamız 7.23 olurken başarı sıralaması ise 55 oldu. Yabancı Dil alanında ise Türkiye ortalamamız 3.59 oldu. Ülkedeki sıralamamız ise 49 olarak gerçekleşti.

Ders ortalamalarındaki başarısızlık genel tabloya da yansıyarak genel ortalamalarda 56. Şehir olduk. Dershaneden dönüştürülen özel okullar da sınıfta kaldılar. Eğitimin dünden bugüne olacak bir iş olmadığını böylece anladık.

Eğitim uzun yıllar deneyim ve özverili bir çalışma gerektiriyor. Bu gerçek bir kez da yüzünü gösterdi. Özel okullar içerisinde ayakta kalan elli yılı aşkın deneyimiyle Toros Koleji, Türkiye sıralamasında önlerde yer almayı başardı. Mersin adına kara tablonun tek aydınlık yüzü bundan önceki yıllarda olduğu gibi yine Toros Okulları oldu.

Türkiye sırlamasına bir çok öğrencisinin girme başarısı göstermesi tesadüf değildir. Toros Okullarının bu büyük başarısında hiç kuşku yok ki, Eğitimci Ali Özveren’in büyük çabaları var. Onun büyük fedararlıkları sayesinde bugün gelinen noktada ana okulundan üniversiteye Toros Okulları bir başarı öyküsü yazmıştır. Ömrünü eğitimin gelişmesine adayan Ali Özveren, akıntıya kürek çeke çeke, özel yaşamında büyük acılar yaşamasına rağmen bir Cumhuriyet öğretmeninin ortaya koyduğu irade, azim ve kararlılığın timsali olmuştur.  

Mersin olarak eğitimdeki çöküşün altından kalkmak istiyorsak, mesleğinin zirvesinde olan Sayın Özveren’e kulak vermek zorundayız. Toros Okulları ve Ali Özveren, işte çözümün adresi ve bunun yol haritası..

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi