Hayır işlemenin de bir usulü olmalı…
İbrahim NALÇAKAR

Hayır işlemenin de bir usulü olmalı…

Bu içerik 953 kez okundu.

İnsan verince mutlu olur, para paylaştıkça bereketlenir, şenlenir. Ancak paramızı paylaşmanın da birçok yolu var. Bir el alırken, öbürü vermezse tıkanır kalıverir der büyüklerim.

Şimdi önümüz bayram. Kurban keseceksiniz. Mümkün oldukça kestiğiniz kurbanları paylaşacak ve çevrenizdeki ihtiyaç sahibi insanları unutmamaya çalışacaksınız.

***

Elbette ki, hayır işlemenin de bir usulü vardır. Bunlara uyulmadığı takdirde hayır şerre dönüşebilir. Yani bu mübarek kurban bayramında da, kurban amacına, usulüne uygun yapılmazsa amelimiz zararımıza olabilir. Bu açıdan kurban keseceklerin hem niyetine hem de hayvana zulüm olmamasına özen göstermeleri sevap işleyelim derken, günah işlememeleri adına önemlidir.

***

Allah’a yakınlaşabilmenin bir diyeti olarak kurban keseriz. Yani kendi yerimize onu keseriz.

Hafızalarımızdan silemediğimiz, Hz. İbrahim gibi en sevdiğini kurban edeceği zaman, Yüce Allah lütfuyla bize kurban eylemini kolaylaştırdığını hep hatırlarız.

***

Kurban eyleminden üzüntü duymamak, günahlarımızdan pişman olmamak gibidir. Sevincimiz ise Allah’ın rızasını kazanma umudundandır.

Gönül isterdi ki, bu bayram kurban kesemeyeceklerin, bayramı vesile kılıp güçleri nispetinde bir hayır işlesin, öyle veya böyle birilerine faydaları olsun. Biraz da olsun nefsimiz zorlansın…

***

Dilerim ki, önümüzdeki bu mübarek kurban bayramı gününde, sevdiklerimizle olduğumuz için hepimiz şükredelim. Bizi biz yapan ailemiz, sevdiklerimiz ve değerlerimiz. Bayram gibi zamanlar açısından çok önemli. Unutmayalım ki, kendi başımıza yaşadığımız hayatlarımızı sevdiklerimizle birlikte geçireceğimiz birkaç gün bile bizlere verilmiş bir hediye…

***

 

İnsan hayatında sadece kendi benliğinde yaşadığı tatminlerle huzura kavuşuyor. Başkasına olan sevgisini her ne şekilde gösterirse göstersin o kişi de karşılığını bulan sevgi de aynı şekilde kendisine bir ayna gibi yansıyor.

Bizler her ne kadar biraz erozyona uğramış olsak dahi, bayramlaşma gelenek ve göreneklerimize bağları kuvvetli olan bir milletiz. Bakmayın, kavgacı gibi görünsek de esasta gönül almayı pek severiz.

İşte buna en güzel fırsat… Bayram!

Hepimiz için bayram saygı ve sevgiyle geçsin. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Özellikle yollarda olanları korusun.

Bayram dönüşü daha iyi bir dünya için hep birlikte çalışmaya devam…

Şimdiden Allah güç sahibi olan herkesin kurbanını kabul etsin inşallah.

Bu mübarek bayramımızda kardeşçe paylaşımlara, aç olan insanların doymasına, muhtaçların ihtiyaçlarının giderilmesine, nefislerimizin terbiyesine, günahlarımızın affına ve en önemlisi Allah’a yakınlaşmamıza vesile olsun diliyorum.

Sağlıcakla kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Film gibi hırsızlık kamerada
Film gibi hırsızlık kamerada
Mersin’de
Mersin’de "Çevre'nin 5 yılı" belirleniyor
denizli escort