Advert
GÖSTERMELİK ÇALIŞMALAR ENGELLİ-SİZSİNİZ
Sibel GELBUL

GÖSTERMELİK ÇALIŞMALAR ENGELLİ-SİZSİNİZ

Bu içerik 681 kez okundu.

Hayatın engellilere uygun hale gelmesi için yapılanlar ve konuşulanlar göstermelik. Kamu binasının mescidinde engelli için aptes alma yeri var, ancak engelli girişi yok!

Ne otobüs durakları, ne de kamu binaları hepsi “mış” olmak için hareket etmişler. Özel bir hastanenin engelli rampasından çıkmak için arkandan 3 kişi desteklemeli. İnerken tutmazlarsa çakılıp gidersin.

Yol ve kaldırımlar şaka gibi. Rampaların yarısı kırık. Kaldırımların rampalarının birçoğunda esnaflar malzemelerini yerleştirmiş. Arabalar rampa önüne park ederek çıkış yolunu kapatıyor. AVM’ler de engelli tuvaletlerinde Kadın-Erkek bölümleri yok.

Restoranlarda fiziksel engelli, yürüme sorunu çeken veya farklı problemi olanlar için öncelikli engelli masası, sandalye ve hiçbir donanım yok.

Alt ve üst geçitler’ de yürüyen merdiven yok. Tekerlekli sandalyeyle nasıl çıkacak diye düşünen yok. Bir ayağı olmayan, görmeyen ne yapar diyen yok.

Spor Merkezleri, eğlence yerleri, sağlık hizmetleri engelli vatandaşları yok saymış. Hayata tüm engellere rağmen büyük bir tutkuyla tutunmuş ve kimseye minnet etmeden onurlu bir yaşam sürmeye çalışıyorlar. Yalnız her engelli vatandaş gibi toplum tarafından birçok engelle daha karşı karşıya bırakılıyor.

 2 hafta boyunca sağ ayağım alçıda geziyorum. Engelli empatisini sürekli yapan birisiyim. Empati yapmak yetmezmiş. Yaşayınca daha çok içselleştiriyorsun. Sorunları ve detayları görüyorsun.

Sadece bir günü düşünmenizi istiyorum.

Sabah uyandınız. Kahvaltınızı yaptıktan sonra giyinip işinize gittiniz. Akşam yorulsanız bile arkadaşlarınızla buluşup iki lafın kemiğini kırdınız. Spora geçtiniz. Koştunuz!

VEYA

Sabah uyandınız. Yatağınızdan kalkmanız için birisi size yardım etti.(Biri varsa şanslısınız)Lavaboya uzanmaya çalıştınız. İşiniz varsa kim götürecek. Götürdü diyelim işyerinizde merdivenleri kim çıkaracak. Spor veya bir arkadaşınıza gitmeniz o kadar kolay değil.  

İki farklı Hayat! Hangisini seçerdiniz?

Görme engelli bir arkadaşımla sohbet ettim. Dünyanın renklerini göremiyorum. Yolda, sokakta kimseden yardım almadan yürümek istiyorum. İnternete girmek için birinden destek almak zor geliyor. Sinemaya gitmek istiyorum. Görsel öğe içerse de sesli betimleme yapılır. Bunlar yapılsa hayatı ne kadar kolay olacak. Tam tersi gören fakat işitme engelli olan vatandaşlarımızın da farklı sorunları var.

Türkiye’de herkes konuşuyor. Engelli haftası kutluyor. Küçük medyalı etkinlikler yapılarak magazinsel boyutunu tamamlıyor. Ortada ne var? “ENGELLİ DEĞİL ENGELLENEN”  seslerini duyuramayan engellilerimiz var.

2 hafta içinde çektiğim zorlukların reçetesini ve onların sesi olarak aktarmak istedim. Biliyorum ki 2 hafta sonra adım atacağım. Yürüyüp kendi işimi yapabileceğim. Benim umutlu olmam için sadece zaman var. Olmayanlar her gün bu zorluklar için mücadele etmeye devam mı etsinler!

Yok, etmesin evde oturup bir yere çıkmasınlar mı?

“HAYAT ONLAR İÇİN ÇOK ZOR” “ HERKES GİBİ SAĞLIKLI OLMAYI ONLARDA TERCİH EDERLERDİ”

Onlar için Neler Yapabiliriz?

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tülay ENEZ     2019-07-30 Muhteşem bir yazı. Engellilerin sorunlarını farkedebilmek için daha büyük adımlar atılmalı, ancak adımlarımızın engeli ise herşeyi göstermelik yaptığımızdan kaynaklanıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi