KİTAP KURDU MUYUZ !
Sibel GELBUL

KİTAP KURDU MUYUZ !

Bu içerik 604 kez okundu.

Atatürk, resmi kayıtlara göre 3 bin 997 kitap okumuş . Okuyup kayda geçmeyen çok sayıda eserin olduğu biliniyor. Atatürk, kitap okumada bize en güzel örnek. Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Geniş bir görüş açısına sahip olmakla birlikte zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, güzel konuşarak hitap ettikleri kitleyi etkiler.

Bol bol kitap okumak bazen stresi azaltır. Bazen de bir bilen yapar.

Türk klasiklerimizden Halit Ziya Uşaklıgil’in AŞK-I MEMNU romanı; Varlıklı ve kibar Adnan Bey, genç yaştaki Bihter’le evlenir. Bihter zamanla kocasının yeğeni Behlül’e aşık olur. Behlül’ün gözü ise Nihal’dedir. Evlenmek üzerelerken Bihter ve Behlül’ün yasak aşkları ortaya çıkar. Bihter intihar eder, Behlül kaçar. Okuduğum kitabın dizisini izlerken hiçbir sayfasını unutmadığımı fark etmiştim.

KUYUCAKLI YUSUF – Sabahattin Ali Romanı; Aydın’ın Nazilli ilçesi Kuyucak köyünde eşkiyalar bir evi basar ve karı-kocayı öldürür. Soruşturmaya gelen kaymakam dokuz yaşındaki Yusuf’ u evlat edinir. Kaymakam, karısı Şahinde’nin yüzünden kendisini içkiye ve kumara vermiştir. Zamanla Yusuf ve kaymakamın kızı Muazzez büyür. Kasaba kabadayısı Şakir, Muazzez’ i rahatsız edilince Yusuf tarafından dövülür. Daha sonra kaymakam Yusuf ile Muazzez’ i evlendirir. Yusuf’ u Edremit’ e tahrirat katibi yapar. İki gün içinde okuduğum romanlardandı.

Aile içinde okuyan örnek birileri varsa rol model alıyorsun. Çocukluğum bizimle kalan dayımla geçti. Dayım çok kitap okuyan ve okuduğu kitabı raflara bırakan birisi olarak; Asla siz de okuyun demezdi. Belki de bu merak uyandırıyordu. Kalın bir roman vardı. Elime aldığımda bunu nasıl okuyor. Kalın bir roman diyerek kendimi kitabı okurken bulmuştum. ANA – Maksim Gorki’nin.

Baş kahramanı Ana yani Pelage‘nin kendini sürekli döven kocası ölür. Ardından oğlu Pavel’i büyük zorluk ve yoksulluk içerisinde büyütür. Ancak bir süre sonra oğlunun sürekli kitap okuduğunu ve diğer gençlerden daha farklı bir yapıda olduğunu fark eder. Pavel birkaç arkadaşıyla birlikte devrimcilik yolunda çalışmalar yapmaktadır. Ana,  Pavel ve arkadaşları Moskova’ya sürgün edilir. Ana mahkemede yaptığı bir konuşma sebebiyle öldürülür. Bu roman gerçek bir Rus devrimcisinin yaşamından esinlenilerek çizilmiş. Bir başkaldırı ve aynı zamanda umut romanı okumuştum. Okumak uzun bir yolculuktur. Arayıştır. Kendini romanlarda ki kahramanların yerine koyarsın. Yaşarsın, öğrenirsin Bitirdiğin an yaşanmışlık ve deneyim kazanırsın. Ülkeleri yönetenler hep çok okumuş, başarılı insanlardır.

Bir süre bilgisayar ve cep telefonunuzdan uzak durun. Bir kitap okuyun ve kendinizi zenginleştirin. Boş laflar ve bilgisiz ortamlardan kaçın.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri (Gary Small/Gigi Vorgan) sıra dışı vakalarını okumaya başladım. Okurlarımdan rica ediyorum. Bu yazıyı okuyanlar şu an hangi kitabı okuyorlarsa yazsınlar..

Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım. (Mustafa Kemal Atatürk)

Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve akli, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır. (Maksim Gorki)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi