Daha neler olacak, neler...
Kemal İSTEK

Daha neler olacak, neler...

Bu içerik 479 kez okundu.

Ülke seçim atmosferinden çıktıktan sonra dış gelişmelere yoğunlaşmaya başladık. En son  Erbil’de uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit olan Erbil Başkonsolosluğumuz mensubu Osman Köse’nin ardından yurt dışı gelişmelere odaklandık. Mersin bir kez daha şehidine yandı ama bunun devamı noktasında endişeler de yok değil.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı sürüyor. ABD uzun süredir bu sistemlerin alınması durumunda Ankara'ya yönelik yaptırımların devreye sokulacağı belirtiliyordu. Ve bu konudaki gelişmeler kaygı verici duruma geldi.

İlk olarak Amerika’dan F-35 uçaklarının alımı suya düştü. Bu birinci ambargo ve sırada nelerin olacağı da düşündürücüdür. Bu arada Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye F-35 tepkisi gecikmedi. Açıklamada "ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz." denilirken, "F35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir." ifadeleri kullanıldı.

Pençe 2  devam ediyor ve silahlı kuvvetlerimiz sınır ötesinde desten yazıyor. Kahraman mehmetciğimize güven tam, terör bataklığını kurutacağına inanıyoruz. Terörle mücadele özellikle içte ve dışta olanca hızıyla sürerken hemen yanı başımızda bir başka ülke de sular ısınmaya başladı.

İran Devlet Televizyonu, İran Devrim Muhafızları'nın Basra Körfezi'nde yabancı bir tankere el koyduğunu bildirdi. Devrim Muhafızları, tankerin bir milyon varil kaçak yakıt bulundurduğunu iddia etti. Nükleer silah konusunda İran’ın bir resti var, bu nükleer silah sahibi ülkeleri tedirgin ediyor. Tabi bunu anlamakta çok zor, siz de var başkasında neden olmasın. Kuzey Kore, İran’dan daha az mı tehlikeli?

Şunu da belirtelim: İran ile Amerika arasında savaş oyunları şimdilik psikolojik fakat sıcak çatışmalar uzak sayılmaz. Irak ve Suriye’den sonra savaş sektörünün ağzını sulandıracak gelişmeler yaşanıyor. İran’ın bir savaşın içine çekilmesi bölgede ciddi yıkımlara neden olacaktır.

Sınırlarımız dışında gündem turumuza devam edelim. Dost mu, düşman mı? Bir türlü kestiremediğimiz AB’den yaptırım bağlamında çatlak seslerin yükseldiğini biliyoruz. AB, gelişen Türkiye’yi içine sindirmede zorlanıyor. Rahmetli, Erbakan’ın “yumuşak lokma” tezi geçiktikçe sabırsızlıkları galiba gün yüzüne çıkmaya başladı. Bakalım, AB gerçekten hala tek dişi kalmış canavar mı?

 Evet, bölgemizde yalnız kaldık düşüncesi herkesin ortak endişesi olabilir. Fakat Cumhuriyetimizin kuruluş günlerinde yanımızda olan Rusya yine bugünlerde yanımızda yer alıyor. F-35 uçaklarını kafanıza takmayın diyen Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Türkiye’ye savaş uçağı da satabileceklerini söyledi. Rus Interfax haber ajansına konuşan Borisov, ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen hava savunma sistemi S-400’ler konusunda geri adım atmayan Türkiye’den övgüyle bahsetti. Umarım bu bize verilen gaz değildir.

Şimdi dış gelişmeler saymakla bitmez, Akdeniz’de 3 trilyonluk doğalgaz rezervi ve Türkiye’nin kararlılığı devam ettikçe, daha neler olacak, neler...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru