Advert
Öznenin ölümü
Niyazi Ergün PARLAT

Öznenin ölümü

Bu içerik 389 kez okundu.

Ne güzel olurdu; “Sen, ben yokuz, biz varız,” diyebilseydik. Ya da şunu söyleyebilseydik: “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için.” Niçin “biz” demek dururken, hep “ben, ben” deyip duruyoruz bıkmaksızın?
Eyleme dönüşmemiş bir düşünce ne işe yarar ki? Yaşamımızı bir sanat yapıtına dönüştürmek istiyorsak, her şeyden önce özneyi öldürmeyi başarmamız gerekmiyor mu? Ancak özne, eşitsizlik başta olmak üzere yaşamımızın her alanında bulunmakta ve hep kazanıyor. Oysa uyumluluk her ne kadar sahip olunması zorunlu bir özellik olarak görülse de,  salt topluma değil, kendimize karşı yerine getirmek zorunda olduğumuz sorumluluklarımız var değil mi? 
Üzülerek görüyoruz ki, harcanan çabalar sonucu ulaşılan başarı ile ödüllendirme, ters orantılı olarak işliyor. Çünkü, yetenek aynı zamanda uysal ise değerlendiriliyor. Saman çöpü sürekli suyun yüzeyinde kalır, ama hiç kimse onu bir değer olarak kabul ederek eğilip de almayı düşünmez. Yemlenen tavuğun belirli bir dereceye kadar çiftlik işlerine katılması gerekir. Bir de yapılan reel bir ödüllendirme midir yoksa sanal mıdır, buna bakılmalı.
Biliyorsunuz ödüllendirme kimi zaman; kızağa alma, sürgün, terfi (sözde) ya da gaz verme amacıyla da kullanılmaktadır.
Her alanda kederlendirilerek duygulandırılıyor ve etkileniyoruz. Oysa biz, izleriz ama ulaşamayız. Geçip giderler sessizce ve biz orada öylece kalakalırız. Kendimize sorarız: Temiz yürekli bir sessizlik midir bu? Dışarıda bırakılmak. Her şeye karşın suskunluk özneyi güçlendirir. Sessiz bir kabulleniş, çevremizdeki çitlerin sayısını artırır.
Tanışırken, karşımızdakilere kim olduklarını sorar, bilgi almaya çalışırız. Ama kim kendisi ve aynısı olarak kalabilmekte ki? Gerçek şu ki; “Yapamazsın,” diyen ve sınır koyan özne, sizin için ölmüştür artık.
Sayısal üstünlüğünü yitirmiş bir gözetlenenin yapabileceği pek fazla bir şey kalmıyor doğrusu. Brexit’ten çıkış oylamasının İngiltere yönetimince ardı ardına ertelenmesi, gücü elinde bulunduranın, kendi çıkarları söz konusu olduğunda neler yapabileceğini açıkça göstermektedir.
Sonuç olarak; “Ben yaptım,” yerine, “Biz birlikte başardık,” diyebilmeliyiz. Bir soruyla bitireyim: Herkesin biçimi kendisinden mi doğar acaba?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi