Çölleşme…
Niyazi Ergün PARLAT

Çölleşme…

Bu içerik 421 kez okundu.

Yalnızlık bir araya getiriyor büyük kentlerde insanları. Orada burada geziniyorlar, ama sonunda başladıkları noktaya geri dönüyorlar eli boş... 
Arayan neyi aradığının, bulan da neyi bulduğunun farkında değil. 
Eğer bir yerde eğlenemiyorsak ya da eğlenmeyi düşünmüyorsak, orası çöldür. Sessizliğe bürünmek, bir çölün ortasında yaşıyor olmanın bir göstergesidir. Çölleşmedir insanı ağır ağır suskunluğun dipsiz uçurumuna yuvarlayan. 
Çevre kirliliği bir çölleşmedir, küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve büyük ölçekli afetlere yol açan doğa olayları çölleşmedir. Gezegenimizin doğal ve ekolojik dengelerinin bozulması, türlerin birer birer yok olması da birer çölleşmedir. 
Tüm dünya ölçeğinde ekonomilerin daralması ve yavaşlaması, ulusal ekonomik gelirlerden her yurttaşın eşit ve adil bir biçimde pay alamıyor olması çölleşmedir. 
Kendimizde olmayan bir şeyi başkalarına satmaya kalkıyorsak, bu çölleşmedir. Çölleşen insandır. Ayrımlı kesimlerden insanların taleplerindeki benzeşmedir. İnsanı tutsak kılan şeydir, insanın kendi içindeki boşluktur çölleşme. Düşünün bir kez: Yabancı bir köpek niçin ısırsın ki sizi?
Günün on iki saatinde elinde akıllı telefonla dolaşmak, herhangi bir görevi yerine getirmek değil. Çalışmak, iş yapmak, üretmek için ellerimizin, parmaklarımızın boş olması gerekmez mi? Amaçsız olup, herhangi bir kaygı da taşımayan çöldedir, ayırdında olsun ya da olmasın.
Yitik, silinmiş ve istediği yerde olamayanlar çöldedir. İnsanlar kendilerinin seçimi olmayan bir yaşamdan sorumlu tutuluyorlarsa, orada çöl vardır. İnsanların sessizliği, çölleşmenin bulunmadığı anlamına gelmez. “Bilge bir kişinin sessizliği her zaman anlamlıdır,” demiş Leo Strauss. 
Bereket yüklü yağmurların bile kavrulmaktan kurtaramadığı çöller vardır. Bilmesinlerciliğin doludizgin, delicesine at koşturduğu yerler gibi.
***
Gazete, kitap ve dergiden katma değer vergisinin kaldırılması çok önemli bir gelişme kuşkusuz. Bu verginin aynı zamanda ithal kağıttan da kaldırılmasını istiyor ve bekliyoruz.
Çölden kurtulmak çok önemli elbette…
Ama daha da önemlisi oraya hiç düşmemiş olmak. Değil mi?

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”