Advert
BEHZAT AY
Bekir YILDIZ

BEHZAT AY

Bu içerik 819 kez okundu.

9 Temmuz Mersin’in yetiştirmiş olduğu büyük yazar Behzat Ay’ın ölüm yıldönümüydü. Hangi kurum, kuruluş, dernek, örgüt vs. anma etkinliği düzenleyecek diye sessizce takip ettim. Etkinlik bir yana küçük bir anma yazısı bile yazılmadı. Hepimizin ayıbı olsun.

Peki, kim bu Behzat Ay? 1936 yılında Mersin’in Arslanköy kasabasında doğdu. Düziçi Köy Enstitüsü’nün ardından Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim bölümünü bitirdi.  İlköğretim öğretmenliği, ilköğretim müfettişliği ve yazarlık yaptı. Devrimci ve halkçı yazıları yüzünden sürgünden sürgüne gönderildi. Sürekli izlendi.  Müfettişlikten alınarak öğretmenliğe düşürüldü. Nazım Hikmet’in adını bile anmanın tehlikeli olduğu dönemde Nazım’ın “Yeni Şiirler”  kitabı üzerine “Bir Yanardağ” başlıklı bir inceleme yazısı yazdı. Sonrasında soruşturma açıldı. Görevde bulunduğu Siirt’te linç edilmekten son anda kurtuldu.

Şiire aşıktı. Dostu Cemal Süreya, Behzat Ay’a “sen gizli bir şairsin dostum’’ diyordu. Fakat o roman, öykü ve incelemeye yöneldi. Sis İçinde, Dor Ali, Sürgün, O Uzun Yalnızlık romanlarını, Kuşku ve Korku isimli öyküsünün yanı sıra çeşitli anı, gezi ve inceleme yazıları yazdı. Behzat Ay, Sis İçinde romanında 12 Mart faşizminin aydınlar üzerindeki etkisini, Dor Ali’de kırsal kesimdeki çözülmeyi ve köyden kente göçü, Sürgün’de ise doğu illerinin durumunu ve sürgünlerini işledi.

Kalp krizi yerine “yürek bukası” demesi gibi daha birçok sözcüğü dilimize kazandırdı.

Behzat Ay, Türk Edebiyatında günlük türünde yazan en önemli yazarlardan biridir.  

Cumhuriyet, Varlık, Demet, İmece, Dünya, Öncü, Van, Akşam, Yeni Gün, Barış, Yeni Ortam, Politika, Demokrat, Dost, Yeditepe, Ataç, Yelken, Gelecek, Forum, Sosyal Adalet, Ant, Yön, Devrim, Türk Solu, Yansıma, Somut, Yazko Edebiyat, Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Türk Dili Dergisi gibi yayın organlarında sayısız yazılar yazmıştır.

Moskova’daki dostu Aziz Nesin’in kalp krizi geçirdiğini öğrendiğinde adresini bilmemesine karşın ona mektup ulaştırmayı imkânsızlıklar içinde başaran vefalı bir dosttur.

En büyük zevki gazete okumak olan üstad, doğaya, insana ve kedilere aşık biriydi.

Cumhuriyet çizgisinden ve ilkelerinden asla sapmayan şehrimizin büyük yazarı Behzat Ay 9 Temmuz, 1999 yılında aramızdan bedenen ayrılmıştır. Anısına saygı ile…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort