Memleketimizin en büyük sorunlarından biri…
Sinem OLLAÇ

Memleketimizin en büyük sorunlarından biri…

Bu içerik 487 kez okundu.

Koştur koştur bir hayat geçiyor ve biz farkına varmadan nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım diyerek yakınmaya başlıyoruz.

 

***

9 günlük kurban bayramında tatil yapma şansı yakalayamayanlar için bilindiği üzere Kurban bayramı biraz yorucu ve telaşlı geçer. Kurban kesimi, sonrası dağıtım işi anne baba eş dost büyüklerin ziyareti derken kurban sofraları, sonra iadeyi ziyaretler bir bakmışsın bayram bitmiş ve biz hala dinlenememiş bir şekilde iş başı yaparız.

Neyse sağlığımız ve huzurumuz yerinde olsun da bizler yine iş başı yapalım diyerek bugün bu yazımda aslında tatile uzun yola gidecek olanlara biraz hatırlatmalarda bulunmak istiyorum

***

Bir ülkenin gelişmişliğinin göstergelerinden birisi, nedir diye sorulduğunda, sanıyorum herkesin verecek bir cevabı vardır. Tahmin ediyorum ki bunun cevabını çoğumuz “ eğitim “ diye yanıtlarız. Elbette ki, eğitim hayatın her alanında çok önemlidir.

***

Bu yazımı özellikle kurban bayramı öncesi yazmak istememin sebebi bayramda birçoğumuz tatil nedeniyle kalabalık yollarda olacağız. Dolayısıyla bir şey olmaz deyip geçmeyin. Allah kimsenin başına vermesin. Lütfen tedbir her zaman önceliğiniz, yazdıklarımda kulağınıza küpe olsun isterim.

Her yıl bayram tatil gidiş ve dönüşlerde televizyon ve gazetelere yansıyan yüzlerce ölümlü binlerce yaralı kaza haberlerine şahit oluyoruz. Sonrasında ise, onlarca ocaklar sönerken, geride yürekleri yaralı yakınları yasa bürünüyor…

 

***

Peki hala neden bu kadar çok kazalar meydana geliyor.

Cezalar yeteri kadar caydırıcı mı değil,  denetimler mi az, Teknik açıdan trafiğe hiç çıkmaması gereken on binlerce araçlar mı yollarda?

 

Hiç biri değil…

 

Çünkü araçlar yenilensin diye hurda teşvik’i geldi. Cezalar fazlasıyla arttırıldı. Denetimler o hal kapsamı da düşünülecek olursa normalden çok daha fazla yapıldı. Üstelik gidilecek mesafeler son yıllarda yapılan otoban yollar ile kısaldı.

***

Sorunumuz ne o zaman?

Sorun bizler miyiz?

Yoksa eğitim eksikliğimiz mi var. Mesela çevrenizde doğru dürüst ilk yardım eğitimi almış kaç kişi tanıyorsunuz?

Veya trafikte neden bu kadar sabırsızız…

Şiddet dersen adeta başı çekiyoruz. Araçların çoğunda, sürücünün elinin altında büyük bir sopa, çakı ya da bıçak var.

İşin doğrusu İnsanlarımız yaşam mücadelesi içinde stres sahibi ve tahammülsüz oldular. İşin içine bir de bencilik ve eğitimsizlik eklenince yaşanacaklar elbette ki kaçınılmaz olabiliyor.

Oysa biliyoruz ki; trafikte yer alan her sürücü, hatta yaya ve yolcuların da üzerine düşen sorumlulukları var. Ancak sorunların toptan çözümü sadece kanun yapmakla olmuyor. Bu kanunlara uygun davranışların kurumlar ve vatandaşlar tarafından benimsenmesi gerekiyor. Mesela dikkat ederseniz, son yıllarda emniyet kemeri kullanımının vatandaşlar tarafından uygulandığını net bir şekilde görebiliriz.

***

Ne yapmalıyız?

Netice itibariyle her şeyden önemlisi trafiğe çıkmadan önce araç bakımlarını son güne bırakmamalıyız. Hava sıcaklığını da göz önünde bulundurarak yollarda sık sık mola vermeyi, su içmeyi unutmazken, aşırı yemek yemeği ve uyku getiren müziklerden kaçmayı ihmal etmemeliyiz. Ecza çantamızı ve kullandığınız daimi ilaçlarımızı yanımızda bulundurmayı ihmal etmeyelim ve en önemlisi, hız kurallarını ihlal etmemeyi ve emniyet kemerimizi takmayı asla unutmayalım. Araç içinde kalabilmenin tek yolu emniyet kemeri ile bağlanmaktır, bunu asla unutmayalım.

Ve varış noktasına yaklaştığınızda rehavete kapılıp trafik kurallarını hiçe saymayın ve daha dikkatli olarak, sevdiklerimizden hızla uzaklaşmayalım…

Allah trafikte herkese sabır versin kaza, bela vermesin diyerek,  değerli okurlarımızın ve meslektaşlarımın kurban bayramını tekrardan en içten duygularla kutluyorum. Sağlıcakla sağ kalın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı