9.SOLİ GÜNEŞ FESTİVALİ  ULUSLARARASI BOYUT VE ÇAĞDAŞLIK RÜZGÂRINI ESTİRDİ
Sibel GELBUL

9.SOLİ GÜNEŞ FESTİVALİ ULUSLARARASI BOYUT VE ÇAĞDAŞLIK RÜZGÂRINI ESTİRDİ

Bu içerik 1442 kez okundu.

Mezitli Belediyesi tarafından alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek amacıyla bu yıl 9’uncusu yapılan Soli Güneş Festivali ilk gününde Flamenko’nun güzel gösterisi sunuldu. İspanya’dan gelen Alica Alanso Dans Üniversitesi, URJC BaletCamara ve Madrid gruplarının yanında, Halk oyunları ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü, Bale Sanat grupları sahne aldı. Çekicilik unsuru olan yabancı ve yerel dans ekiplerinin kültürel buluşması tüm halkı büyüledi.

Festivalin sürprizleri bununla kalmadı. Yine bu kez ilki gerçekleşen ünlü modacı Yıldırım Mayruk’un 2019 Yaz koleksiyonunun ”Güneş Defilesi” adıyla Soli Pompeiopolis ‘te halkla buluştu. Katılımcı stantlar bir yandan satış yaparken, bir yandan da tanıtımlarını gerçekleştirdiler. Festival havasında gün boyu küçük etkinlikler ve sohbet kaynaştırıcı özelliğini korudu. Volkan Konak ve Sibel Tüzün alanda muhteşem konserleriyle halkı coşturdular.

3 Bin Yıllık geçmişi olan Pompeiopolis Antik Kent’in Sütunlu Cadde’sin de Hindistan Ankara Büyükelçiliği 2’nci Kâtibi Garinda Raju, Latin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Fransuva Dondu ile Peder Roshan katılımlarıyla Yoga etkinliği yapıldı.Soli Güneş Festivali toplumsal kaynaşma sağladı. Mezitli’nin Kültür ve Sanat kenti olarak bilinmesi ve davet edilecek sanatçıyı bile halkın görüşlerine başvurarak değerlendirmesi;  Halkçı ve Sosyal Belediyecilik anlayışını bir kez daha ortaya koydu.

Güneş kenti olan Mezitli’de; Böylesine potansiyel bir enerji varken Nükleer Santrali tercih etmek kuşkusuz ki yanlış bir tercihtir. Renkli kortejle başlayıp dolu dolu 3 gün geçirdik.” En iyi festival” ödülü almayı hak ediyor. Başkanımız Neşet Tarhan’ın vizyoner bakış açısıyla bu sene yerelden Ulusal’a taşıması tüm halkı mutlu etti. Festival komitesinde dinamik STK lar ile birlikte ortak kararlarla hareket edildi. Festival deyince hemen şu soruluyor: Hangi sanatçı geliyor, hangi şarkıcı olacak?  Bu festivalden sonra seneye; Hangi ülkeler geliyor? İtalyan fotoğrafçılar geliyor mu?" gibi sorular sorulacak. Sonuç itibariyle, Festivaller amacına uygun, yerelden Ulusal’a iyi bir şekilde organize edildiğinde bölgenin sosyal ve kültürel gelişimine, turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacaktır. Topluma sosyal mesaj veren festivalimiz bu sene çok daha verimli geçti.

Brezilya’daki dünyanın en ünlü festivali Rio Karnavalı’dır.4 gün boyunca 150 Bin kişi katılımla rengârenk görüntülere sahne olan karnaval; Dünyanın dört bir yanından eğlenmeye meraklı insanların akınına uğrar. Mezitli’de ki Güneş Festivali için de ilerleyen yıl ’da aynı görüntülere şahit olacağız. Sıkıntılı günlerin ardına festival hepimize çok iyi geldi. İmkânları sağlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet TARHAN takdire şayan..

Gelecek bugün ne yaptığımıza bağlı. GÜZEL BİR MEVSİM, GÜNEŞLİ VE GÜZEL BİR HAVA. DAHA NE OLSUN?        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı