Başka Türkiye yok!
Kemal İSTEK

Başka Türkiye yok!

Bu içerik 421 kez okundu.

İstanbul seçimleri üzerine çok yazılıp, çizilecek ve bunun sonuçları önümüzdeki günlerin siyasi ortamını belirleyecektir. Bunun sadece İstanbul’u ilgilendiren bir seçim olmadığını ulusal ölçekte yapılan seçim kampanyaları ve partilerin çalışmaları göstermişti. Özellikle Ak Parti teşkilatları seçime çok asıldılar. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersinlileri İstanbulda’ki akrabaları aracılığıyla oy vermeye davet etti. İstanbul’a akın akın giden Mersin Ak Parti teşkilatlarını da gördük, parti disiplini bağlamında ne kadar ileri olduklarını gösterdiler.

CHP Mersin Milletvekileri İstanbul’u mesken tuttular. İyi Parti, MHP yine İstanbul’da seçim çalışmalarına katıldı. Siyasetçilerin ortaya koyduğu mücadeleye şapka çıkarmak lazım. Siyaset tarihimizde önemli bir yer edinecek bu seçimlerin asıl galibi hiç kuşkusuz demokrasimiz oldu.

Şimdi artık seçimler geride kaldı. Uzun bir süredir Türkiye seçimle yatar kalkar olmuştu, şimdi gerçek gündemle yüzleşmenin zamanı geldi. Gerçek gündemse, işsizlik ve yoksulluk...

Başkan Gültak, Akdeniz’de bu sorunun ne kadar büyük boyutlarda olduğunu görmüş olacak ki, başkan yardımcılığına konunun uzman ismi İŞKUR’dan Mustafa Kutlu’yu getirdi. Gültak, Akdeniz’in sorunlarını çözme noktasında güven veriyor. Onun ilçedeki başarıları Ak Parti’nin Mersin bağlamında gelecekteki gücünü belirleyecektir.

Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer’de yabana atılmayacak işler yapıyor. Siyasetci ve iş adamı kimliğini çok ustaca kaynaştırmış. Mersin Büyükşehir Meclisi’nde ki başarılı performansı sayesinde denizi geçip derede boğulmadı. Özellikle halkla ilişkiler noktasında belediye başkanlarına örnek olabilecek bir duruş sergilemesi onu kalıcı hale getirebilir.

Tabi, Başkan Seçer’de Mersin’in sorunlarının ekonomik olduğunu görüyor. Belki de bu yüzden Paromat için girişimde bulundu. Özellikle ekonomik sıkıntılardan daralan kent merkezindeki esnafın nefes alması için projeler üretmeye başlaması gerçek sorunlara neşter vurması demektir. Seçer’in bundan sonra çok daha aktif ve tedavi edici dokunuşlar yapacağını göreceğiz. İstanbul seçimleri sonrası yeni bir başlangıç olacağını düşünüyorum.

Mersin’in sorunlarını çözmesi ve kalkınması için Ak Parti ve CHP’nin hizmet noktasında birlikte hareket etmeleri şarttır. Olaya büyükşehir noktasından baktığımızda bu iki partinin birlikte çalışmalar yürütmesinin çok önemli olacağını görüyoruz. İstanbul seçimleri artık gerilerde kaldığına göre, bunun olmaması için hiç bir neden yoktur.

Seçer ve Gültak bugün gelinen noktada tarihi bir misyon üstlenmiş durumdalar. Bu iki deneyimli siyaset adamının el ele vererek Mersin’i arzu edilen yere taşıyacağına ben inanıyorum. Buna zoraki evlilik olarak bakmamak lazım. Bu, Mersin’i geleceğe taşımanın tek formülüdür.

Türkiye dışardan ve içerden çok yönlü ve çok boyutlu sorunlarla boğuşurken en çok ihtiyaç duyduğu birlik beraberliğe doğru gitmesi gerekiyor. Ulusal gündemde ötekileştirme ve kutuplaştırma girişimleri artık bir son bulmalıdır. İşsizlik, yoksulluk, terör ve dış güçlerle mücadele edebilmemiz için bu yaklaşımı herkesin ortaya koyması çok önemlidir. Bundan sonra parti liderlerinden yerel siyasetçilere artık herkes ağzından çıkan sözlere dikkat etmelidirler.

Ben bu konuda iyimserim, çünkü başka Türkiye yok!  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi