Advert
Akkuyu üzerine dizi
Zeliha ÖZİPEK

Akkuyu üzerine dizi

Bu içerik 656 kez okundu.

Bu sıralar popüler olan bir dizinden söz etmek istiyorum bugün.

Diziyi, ünlü medya kuruluşlarından HBO yapıyor.

Dizinin adı Çernobil!

Evet, tahmin ettiğiniz gibi Çernobil nükleer faciasıyla ilgili bir dizi.

Dizide 1986’da o zamanki Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’da, Çernobil’de yaşanan nükleer felaketi anlatıyor.

Dizinin taraflı olduğunu, dönemin Sovyetler Birliği yetkililerini kötü göstermek için yapıldığını söyleyenler de var, dizinin tarafsız olduğunu söyleyenler de…

Dizi de gerçek ile kurgunun birbirine girdiğini, nükleerin tehlikesinden çok kişilerin kötücüllüğü üzerinde durulduğunu ifade edenler de var.

***

Dizinin içeriğinin doğru olup olmadığını, karakterlerin abartılı olup olmadığını izleyicilerin takdirine bırakıp CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in bir açıklamasına dikkat çekmek istiyorum.

Sayın Alpay Antmen, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Çernobil dizisinden yola çıkarak Mersin’de kurulmakta olan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Antmen’in şu sözleri ironik olduğu kadar önemliydi bence:

“… Dizide dönemin iktidarına ve sorumlularına dizi içinde yer verilmiş. Peki Allah korusun, yıllar sonra da Mersin Akkuyu’da yaşanabilecek bir nükleer felaket sonrası HBO bu defa da Akkuyu diye bir dizi yapar mı? Gelecek kuşaklar cennet Mersin’i canlı canlı görmek yerine, dizilerde nasıl cehenneme döndüğünü mü izleyecek? Çünkü ileride Akkuyu’da reaktör patlarsa bedelini yapanlar değil; maalesef yananlar ödeyecek. Ve bu projeyi, inşaatı durdurun ki ileride bir gün birileri yaşanan facianın dizisini çekmesin ve Mersin Çernobil olmasın. Mersin-Akkuyu’da nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde çatlak oluştu. Reaktörün oturacağı temelin çatlak olan bölümlerinin tamamen yenilendiğini ancak sonradan yeniden çatlak oluştuğu ortaya çıktı. Nükleer Santralin çalışmaya başladığında yeni bir çatlağın olmayacağının, herhangi bir kazanın yaşanmayacağının garantisi asla verilememektedir. Çernobil sızıntısı sonrasında sorumsuz bir Bakan çay içip ‘bakın radyasyon yok’ diyordu. Allah Korusun Mersin Akkuyu patlaması olursa o zaman başka bir sorumsuz Bakan çıkıp ‘Bakın portakal, mandalina, muz, çilek yiyorum radyasyon yok’ mu diyecektir? Daha önce söyledim, yine söylüyorum; Gelin bu yanlışlardan, çevre katliamlarından dönün, dönün ki tarih sizi ‘üretip ihraç ettikleri tek şey kirlilikti’ olarak yazmasın.”

***

Doğru söze ne denir?

Mersin’in yanı başına bir nükleer santral kuruluyor ve dünyadaki tüm nükleer santraller gibi bu santral de güvenlik riskleri taşıyacak.

Nükleer santraller yapısı gereği riskli.

Hayatta insan yapımı olan her şey riskli.

Ama bazı risklerin sonuçları çok çok ağır. Nükleer santral de bunlar biri.

Dileriz gelecek yıllarda Akkuyu üzerine de bir dizi çekilmesin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi