​Anlayamadığım bu…
Oktay KAYAEL

​Anlayamadığım bu…

Bu içerik 1352 kez okundu.

Eski ramazan programlarını seyretmiş biri olarak, onları arayacağım aklıma gelmezdi. Neden diye soracaksınız?

Eski ramazan programlarının içinde az da olsa tiyatro vardı, müzik vardı. Ramazan neşvesi ekrana yansır, mikrofonlarda yankılanırdı.

Türk musikisinin iyi bestelerini, iyi icracılardan dinler, tiyatro dünyasının ustalarından meddah geleneğinin nasıl yaşatıldığını öğrenirdik.

Ramazan eğlence ayı değil ibadet ayıdır deseler de, ramazan eğlenceleri bu ülkenin geleneğinde yer alır. Üstelik ramazanın sanatsal yanını da ihmal etmemeliyiz. Televizyonlardaki iftar özel programlarını, sahur özel programlarını izledim. İstisnalar hariç bana göre çoğunluk keyfince konuşuyor, bütün siyasetçiler sanki o günü bekliyorlarmış. Bir çok konuklar, tuhaf bir cümle kuralım da gündemi sarsalım yarışmasına girmiş sanki…

Oysa her zaman yapılan konuşmalar yerine, yemek sırasında mini konserler verilse, uzun günün akşamı renklenir.

Geleneksel sanatlarımızın bahsi geçince, öyle övgüler yağdırıyoruz ki, duyanlar yatıp kalkıp onlardan söz ediyoruz zanneder. Yunanlar Karagöz’e sahip çıkmaya çalışıyorlar diye feryat ederiz ama ramazan boyunca bir Karagöz gösterisine de televizyonlarda rastlanmaz. Aslında kültür konusundaki ikiyüzlülüğümüzün derin örneklerinden biri de Karagöz-Hacivat’tır.

***

Eski ramazanlara dair sohbetlerde direklerarası’ndaki oyunlar, zamanın sanatçıları hünerlerini gösterirlerdi. Televizyonlarda, hangi kanalı açtıysam yemek programları ve dizi tekrarlarıyla karşılaştım. Şimdiki dizilerde malumunuz ihanet, çarpık ilişkiler veya yıllardır sorulan birbirinin aynısı sorulara uzmanlar cevap veriyor. Ramazan kültürüne dair tek bir programa rastlamadım.

***

Evet,  eski ramazan programlarının bazılarından bıkmıştık ama neden onlar yenilenmedi. Bir kanto söyleyip gidenler değil belki aradığım.

Neden ramazan günlerinde eski Mersin, eski İstanbul vb. şehirlerimizin bu dönemlerdeki yaşamdan sahneler sunulmaz anlayamadığım bu işte…

***

İyi düşünelim iyi olsun diyelim biraz da…

Bayram sektörü harika…

Ülke şeker, lokum, baklava ve çikolata tarlası’na döndü.

Güzel rengarenk bir manzara.

İşportadaki giyecekler her keseye göre.

İnanılmaz bir ekonomik çark…

Ne diyelim? Bin bereket olsun…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
denizli escort