Haydi, bu bayram bunu yapalım!
Kemal İSTEK

Haydi, bu bayram bunu yapalım!

Bu içerik 765 kez okundu.

Bu gün arefe, yarın bayram bizim yaşımıza gelenler “Nerde o eski bayramlar” diye iç çekecek. Gerçi çocukluğumu yaşadığım yetmişli yıllarda aynı iç çekmeyi büyüklerimizde görmüştüm. Bu şu demek olsa gerek gelen gün giden günü aratıyor. 
Gerçekten de bizim kuşağın şahit olduğu o Ramazan bayramı’ndan bugünlerde eser yok. Peki ne değişti diye kendi kendimie sorguladığımızda bugün en başta bayramın kaynaştıracağı yönünün oldukça zayıfladığını görürürüz. İlerleyen teknoloji toplum yapısındaki değişimi beraberinde getirirken geleneksel bayram kültürü de farklılaştı. Eskiden gerçek bayramdı, şimdi sadece tatil anlamı taşıyor. 
Şimdi gelin değişen geleneklerimize bir göz atalım, belki o zaman bana hak verirsiniz. Siz de ah çekip eski geleneksel bayramları özleyenlerdenseniz, sizin için nerede o eski bayramlar dedirtecek değişimin en belirgin olanlarına değineyim. 
En başta arefe günü tatlı bir telaşın yaşandığı bir gündü. Bayram öncesi son kontrollerin yapıldığı günde Konu komşu bir araya gelip yardımlaşır; temizlik, bayram tatlısı ve diğer ikramlıkları hep birlikte hazırlardı. Şimdi Mersin’de kaç kişi komuşsunun adını biliyor?
Bayram günleri çok ekmek aradığımı hatırlarım, çünkü bayramda fırınlardan ekmek çıkmazdı. Şimdi gündem yerel gazetelerin zor günleri, fakat o günler yerel basına farklı bir sıçaklıkla bakılıyordu. Tek bir Bayram gazetesi çıktığından, gazeteciler de bayram tatili yapardı. Bu günde bayramda gazete çıkmıyor ama kaç gazeteci tatile çıkabilecek ekonomik özgürlükte? İlk kez bazı ilçe belediye başkanları bayram ilanı vermediler. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, yerel basını çok iyi tanıyan bir siyasetci ve bizim gibi emek yoğun çalışan gazetecilerin ne kadar derin bir yoksulluğun pençesinde can çekiştiğimizi biliyor. Burada ilçe belediyelerinin 200 tl vereceği bayram mesajı bizi zengin etmeyecek, fakat adam yerine koyulduğumuzu hissettirecekti. Eleştirme hakkı için canını ortaya koyduğunu ifade edenler, bu sözlerime darılmasınlar. Bir kere için, eyvallah...
Biliyorum yine ortamı hafif gerdim. Şimdi biz yine eski bayramlara geri dönelim. Bugün artık kimse evinde misafir beklemiyordur. O günler hemen hemen her evde büyükler evlerinde misafir bekler, küçükler ziyaret için gezerdi. Sayacak; kaç tane çocuk kırmızı papuç giyecek. Sizde göz ucu ile sayın derim, çocukların kırmızı papuç özlemi çektiği günler yerini başka şeylere bırakmışsa, aman dikkat çünkü milli benliğimizi unutuyoruz demektir. 
Saıcılara da bakalım: Avuç avuç yenen şekerler yetmez; bayram harçlıklarıyla pamuk helva, kağıt helva, elma şekeri, macun sırasına girilirdi. Şimdi bu ürünleri bula bilecek miyiz? Şüpheliyim..
Şimdi ilk önceliğimiz cep telefonlarımıza bol bol kontür yüklemek. Mesaj çekmekten parmaklarımız acip yorulacak. İşi bilenler bir toplu bayram mesajı çeker, herkesin gönlünü alır. Hele akıllı telefonlarla kameralı görüşme yapma fikri hiç yoktu. Eskiden birlikte olmak, el öpmek, bayramlaşmanın en anlamlı geleneğiydi. Hani deriz ya, “Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden” diye.
Haydi, bu bayram bunu yapalım!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi