​Bayram geldi neyime…
Sinem OLLAÇ

​Bayram geldi neyime…

Bu içerik 631 kez okundu.

Ramazan ayının son günlerini yaşadığımız şu günlerde gelen şehit haberleriyle acılarımız derinleşiyor.

Keşke ölümden,  kandan, göz yaşından söz etmeden bayramımızı kutlayabilsek diyorum…

Ama olmuyor! Her gün binlerce Müslüman katlediliyor. Bu rakamların içinde trafik kazalarında, önlenebilir iş kazalarında hayatını kaybedenlerin olmadığını tahmin etmek zor değil. Kadınlara ve çocuklara yönelik olan şiddetin, öldürme olaylarının, istatistiklerin içinde eriyip gittiğini bilmek de zor değil. Ya bir de istatistiklere girmeyen, giremeyen kayıplar…

***

Anlaşılacağı üzere bu tespitler, bizleri ciddi bir muhasebeye davet etmektedir.

İnsan anlayışımız ne kadar sağlıklı? Niçin her şey din, devlet, makam, mevki, para, şan, şöhret insandan daha önde? Niçin insanı bu kadar kolay harcıyor, ölümleri kutsuyor, ölmeye, öldürmeye can atıyor. Gerçekleri görmek yerine, başımız sıkıştığında “kader” diyerek işin içinden sıyrılmayı tercih ediyoruz? Bu sözlerimle amacım bayram öncesi canınızı sıkmak değil. Ancak ramazan ayının aynı zamanda bir muhasebe fırsatı olduğundan hareketle, akan kanın durmasının, öncelikle Allah’ın en güzel şekilde yarattığı varlık olan insan’a değer vermekle mümkün olacağını hatırlatmakta fayda görüyorum.

***

Çocuklarımız geleceğimizdir…

Çocuklarına saygı duymayan toplumlar elbet bir gün yok olmaya mahkum olacaklardır.

Bayram denilince niçin hepimizin aklına çocukluk günlerimiz gelir?

Bayramı bayram yapan, bayramlara anlam kazandıran çocukların kirlenmemiş sevgileri değil midir?

Kadına ve çocuklara yönelik şiddetin olduğu yerde, masum insanların kanlarının döküldüğü yerde gerçek anlamda bayramdan, sevinçten, mutluluktan bahsetmek sanırım mümkün olmayacaktır.

***

Ölümlerin, acıların ruhumuzu kararttığı zamanlarda, bayramdan söz ederken bile, söze acılarla başlamak zorunda kalmak, gerçekten insanın içini acıtıyor.

Yaşananlardan ders çıkarmayı başarabilirsek, daha güzel günleri hak edebiliriz.

Unutmayalım ki; Her Ramazan, hem geçen bir yılın, hem de koca bir ömrün muhasebesi demektir. Bayram yenilenmenin, arınmanın, kısaca insan olmanın en büyük değer olduğunu keşfetmenin mutluluğu demektir. Çocukların ölmediği, insan onurunun ayaklar altına alınmadığı sevgi, barış, huzur ve mutluluk dolu nice bayramlara…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toroslar’da herkes tiyatro öğreniyor
Toroslar’da herkes tiyatro öğreniyor
Kudankulam NGS’nin 3. ünite reaktörünün ana ekipmanı inşaat alanına ulaştı
Kudankulam NGS’nin 3. ünite reaktörünün ana ekipmanı inşaat alanına ulaştı
denizli escort