Advert

istanbul escort

Dövün gazeteciyi ama biraz düşünelim
Kemal İSTEK

Dövün gazeteciyi ama biraz düşünelim

Bu içerik 738 kez okundu.

Günümüzde en riskli mesleklerden birisi haline gelen gazetecilik çeşitli zorlukların yanında hayati tehlikeler de içermeye başladı. Gazeteciyi susturmak için uygulanan taktiklere bu kez dayak olgusu da eklendi. Gazeteci döğmenin suç olmaktan çıktığı ülkemizde dayak modası özellikle şu son günlerde yaygınlık kazanıyor.  

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a geçtiğimiz cumartesi günü Ankara'daki evinin yakınlarında saldırı düzenleyen dört kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Döv gazeteciyi bi şey olmaz!

Önkibar'a yapılan saldırı ile birlikte Türkiye'de son iki haftada saldırıya uğrayan gazetecilerin sayısı beşe çıktı. Yeniçağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ 11 Mayıs'ta sopalı saldırıya uğramış ve gözaltına alınan altı şüpheli 13 Mayıs'ta serbest bırakılmıştı. Döv gazeteciyi bi şey olmaz!

Adana'da bir yerel gazete çalışanı Hakan Denizli de 24 Mayıs'ta evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanmıştı. Ameliyata alınan Denizli'nin saldırganları halen bulunamadı. Vur gazeteciyi bi şey olmaz!

Antalya'da bir yerel gazetede faaliyet gösteren gazeteci İdris Özyol da geçtiğimiz 15 Mayıs'ta bir grup saldırgan tarafından darp edilmişti. Özyol'a saldıran üç kişi 17 Mayıs'ta yakalanmıştı.

Yine Antalya'da saldırıya uğrayan bir diğer gazeteci de Ergin Çevik oldu. Çevik, 21 Mayıs'da üç kişinin yumruklu saldırısına uğramıştı. Bu örnekler artarak devam ediyor, döv gazeteciyi bi şey olmaz, olgusu ise bu saldırılara adeta çanak tutuyor.

Tabi bugün sıranın kime geleceğini kestirmek çok zor; fakat bu konuyla ilgili yaptırımlar ciddi anlamda ortaya koyulmaz ise bir zamanlar gazeteci katliamı ile anılan günler tıpış tıpış geri döner.  

Hafızamızı biraz yoklayalım: Çetin Emeç, Turan Dursun, Gündüz Etil, Mehmet Sait Erten, Halit Güngen, Cengiz Altun, İzzet Kezer, Bülent Ülkü, Mecit Akgün, Hafız Akdemir, Çetin Ababay, Yahya Orhan, Musa Anter, Yaşar Aktay, Hatip Kapçak, Namık Tarancı, Uğur Mumcu, Kemal Kılıç, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı ve daha ismini saymadığım bir çok gazeteci 1990’lı yıllarda katledilmişti.

Şimdi gelinen noktada bu günlere tekrar geri dönme çabalarının özlemi içerisinde olanlar var gibi. Bakın buradan uyarayım: Bu gazeteci dövme haberleri sıradan hale gelirse, toplumda yaratılmak istenen korku ortamının en önemli unsuru haline gelmesi kaçınılmaz olur. Bunun kimlere yarar sağlayacağını görmemek büyük cahilliktir.

Bazı kaos ortamlarının başladığı anlar vardır. Bir ülkede iç karışıklık çıkartılmak isteniyorsa, en başta gazeteciler hedef seçilir. Sonra bir bakmışsınız sırada siyasiler, ünlü kişiler ve üst düzey atanmışlar gelirki, bu iç karışıklıkları beraberinde getirir. Bunun arkasından işgal güçleri devreye sokularak parçalanma ve ya yok edilme süreçleri yaşanır.

Şimdi Akdeniz’e demirleyen iki yüz uçak gemisi, Yunana adalarına çıkartılan ABD askerleri, Doğu Akdeniz’de üç tirilyonluk doğalgaz rezervi ve İran, Irak, Suriye... Gazeteci dövme oranında patlama! İstanbul seçimleri neyin başlangıcı ve neyin sonucu olmaya aday?

Dövün gazeteciyi ama biraz düşünelim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi