Advert
HALK OLABİLMEK
Sibel GELBUL

HALK OLABİLMEK

Bu içerik 1443 kez okundu.

Aynı ülkede yaşayan ve o ülkenin yurttaşı olan insan topluluğu. Halkın anlamını yazarak başlamak istiyorum. Herkes kendi değeriyle yerinde ağırdır değerlere sahip değilse etiketin anlamı olmaz. İçimizde savaşarak tamir edemediğimiz eziklik duygusunu ben varım, hiç bir yerden eksik kalmam, her karede olmalıyım düşüncesiyle  at yarışı gibi koşturursanız kendinizi sorgulama zamanı gelmiştir.

Yaşadığımız her yerde toplumsal yapı ve sistem mevcuttur. Mersin’in yapısı bireyler, kurumlar, sözü geçen eşraflar, ileri gelen önde kişiler, Sivil Toplum Kuruluşlarının dinamikleri böyle bir kesim vardır. Halk arasında seçilmiş ya da seçkin olma haliyle kendini bu kesime dâhil etmek isteyenlere şaşıyorum. Kendini seçilmiş safına koyup halkı küçümseyen zavallılar. Üretken ve faydalı insan olmaktan başka bir şey yapmanıza gerek yok. Yaptıkları faydalı işler toplum olarak onları bir yere taşır. Seçimler bitti. Mersin ve ilçelerin de ki başkanlara hayırlı olsun ziyaretleri yoğun. Bir ziyaretimde bizzat şahit olduğum olayı aktarmak istiyorum. Özel kalemde yer kalmamış o kadar kalabalık bir ziyaretçi kitlesi var ki. Bir yandan güzel, diğer yandan başkanlar iş yapamayacak haldeler. Randevulu sistemle orada olduk. Farklı bir odaya alındık.5 dk. Geçmeden kapıyı bir beyefendi açtı. “Bunları buraya alıyorsunuz” “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz” diyerek, sürekli kendisinin orada bulunan kişilerden daha öncelikli olduğunu vurgular konuşma yaptı. Ey benim güzel halkım…

Gerçek toplum insanları da bana kalırsa, samimiyetleriyle, topluma kattıkları değerlerle, insanlıkları, ilim ve irfanlarıyla her daim anılan ve aranılan örnek şahsiyetlerdir. Her yerde iz bırakırlar… İşte onlar dışıyla halk, içiyle hak olmuş insanlardır.   

Latince ’de halkçılık anlamına gelen “popülizm” halk ile elitler arasındaki bir mücadeleyi de barındırıyor içinde. Bir öteki veya düşman oluşturarak, kendi destek kitlesini güçlendirmek ve kendi argümanlarını popülerleştirme yöntemidir. Kısacası “gerçek halk” ile “ötekinin kutuplaşması üzerine kurulu.       

Mevkileri babalarının malı gibi görüp halkı aşağılayan ve olması gerekenler diye ikiye ayırıyorum. Seçilmiş Belediye Başkanlarımız özellikle halkın için de olmaya özen gösterin. Düşünün ki, halkına “Efendiler” diyen Cumhuriyet kurucusu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün savunucularıyız.  

Benmerkezciliğin beraberinde getirdiği küskünlük; hınç, öfke, kıskançlık ve aşağılama duygusu adeta nefreti körüklemiş, herkese yönelik öfkesini arttırmıştır. Bu ruh derinleştikçe sivil, siyasi ve tüm alanları zehirliyor. Panzehirleri; HOŞGÖRÜ, EŞİTLİK İLKESİNİ BENİMSEMEK, SEVGİ VE BİRLİK İÇİNDE YAŞAMAYI BİLMEK.

                          

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı