Peki ya sonra…
Niyazi Ergün PARLAT

Peki ya sonra…

Bu içerik 2216 kez okundu.

“Ne yaparım senden sonra?” diye soruyordu yıllar önce bir şarkısında Ajda Pekkan. Nazan Öncel ise bir şarkısında; “Gitme, kal bu şehirde,” diye seslenirken, Ahmet Telli de o yakından bilip çok sevdiğimiz şiirinde; “Gidersen Yıkılır Bu Kent,” diyordu. Peki, ya sonra?

Giden gitmiş, kalansa kalmıştır hep. Değil mi? Charlotte, Werther’i terk emiştir. Patti d’Arbanville, Cat Stevens’ı terk etmiştir. Eşi, Black’i, yani Colin Vearncombe’u terk etmiş, o da “Sweetest Smile” isimli şarkısını hazırlayıp seslendirmiştir.  Demek ki sonrası işte böyle oluyormuş.

Ryszard Kapuscinski; “ Ta hatırlanamayacak çağlardan bu yana dünyanın zenginliğini esirler inşa etmiştir,” diyor. Peki, ya sonra?

Sırasıyla dünyanın en zengin 10 kişisi kimlermiş bir bakalım: 1- Jeff Bezos, 2- Bill Gates, 3- Warren Buffet, 4- Amancio Ortega, 5- Mark Zuckerberg,  6- Carlos Slim, 7- Bernard Arnault, 8- Larry Ellison, 9- Larry Page, 10- Ingvar Kamprad. Sonrası işte böyle olmuş.

Jean Jack Rousseau, en büyük yapıtlarından biri olan “Emile”i yazmış, bu kitabında bir çocuğun nasıl eğitilmesi gerektiğini bilimsel olarak,  ayrıntılı bir biçimde anlatmıştır. Peki, ya sonra?

Aynı Jean Jack Rousseau, bir baba olarak kendisinin beş çocuğuna bakmamış, onları kimsesizler yurduna vermiştir.  Demek ki böyle oluyormuş.

Chateaubriand, Napoleon’u anlattığı “Mezar Ötesinden Anılar” isimli kitabında; “Bir haksızlıklar çığırı açmış olan, aynı zamanda bir felaket çığırı açmış demektir. Bir süre sonra bu iki yol birleşir,”  der.

Son yıllarda kazanılan büyük ekonomik zaferlerin(!) ardından, insanımız “konkordato” sözcüğünü yeniden anımsamış oldu.

Yanlış yer ve zamanda, yanlış bir söz söylediniz diyelim.  Peki, ya sonra?

Ya kıvırıp yalan söyleyeceksiniz ya da hatalı sözlerinizin olumsuz sonuçlarına katlanacaksınız.

Eleştirel düşünme, düşünceyi dile getirme ve aydınlanma yoksa eğer, peki,  ya sonra?

Niçin bunca söz, kimin için? Anlaşılmayacağını bile bile konuşmak niye? Ne istediğini, ne düşündüğünü kim soruyor ki?

Louis Althusser; “Bir sabah, seçiminin tutsağı olarak uyanır insan,” demiştir. Yazar Sezgin Kaya ise;  “En yüksek uçurumlardan düşerek öğrenirsin uçmayı,” der.

izmir escort

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı