​Asla pes etmemek ve çalışmak…
Sinem OLLAÇ

​Asla pes etmemek ve çalışmak…

Bu içerik 424 kez okundu.

Hepimizi ilgilendiren ve bilgilenmemiz gereken bir farkındalık günü olarak Engelliler Haftasını sürekli hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum ve engelli olmak tüm insanlığın ortak sorunudur düşüncesiyle bugün köşemde görüşlerimi düşüncelerimi ve duygularımı dillendirerek bu konuya kendimce yorumlamak istiyorum.

 Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zi­hinsel ve ruhsal dengesi bozuk yaklaşık dört milyon beş yüz bin vatandaşımızın bulunduğu ve bu sayının yaklaşık bir milyon beş yüz binini de çocukların oluşturduğu belirtiliyor.

 

***

İster işitme olsun ister görme engelli olsun her ne olursa olsun ben onları engelli olarak görmüyorum. Onların sorunlarına duyarsız olan ve onlara her anlamda bir şeyler yapmaya çalışmamış veya bir şeyler yapmaya gayret göstermemiş esas sorumlu olan esas engelli olan bizleriz diyorum.

Hepimiz her an beden sağlığımızla ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Yani potansiyel olarak bu toplumda yaşayan herkes birer engelli adayıdır. Benim tek arzum bu konuda duyarlılığı, farkındalığı biraz daha fazla arttırmak ve ne gerekiyorsa yapmak. Kısacası ben bugün en azından köşemde engellilere yer ayırarak destek vermeye çalışıyorum. Sizlerinde mutlaka yapacağı bir şeyler olabilir diye düşünüyorum.

***

Engelli vatandaşlarımız da yaşamlarını sürdürebilmek için ça­lışıp para kazanmak zorundadırlar.

Çalışmak, bir işe yaradığını his­setmek her insan gibi engelli vatandaşlarımızı da mutlu ederek yaşama sarılmalarını sağlayacak.

Bedensel engelli kişilere acımak ve onların durumu karşısında duygulanmak, onların sorunlarına hiçbir çözüm getirmiyor. Her en­gellinin yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Onlara iş vererek, veya iş bulmaya yardımcı olarak mut­lu olmalarını sağlayabiliriz. Yasalarımız, her yüz işçi çalıştırılan bir iş yerinde, iki engelli işçi çalıştırılmasını zorunlu kılmıştır. Bu yüzden onlara acıyan gözlerle değil nasıl yardımcı olabilirim diyerek konuya bakalım...

Engellileri anlamak, onlara sevgi ve ilgi ile yaklaşmak, kucaklamak, onların toplumun bir ferdi olarak toplumsal hayatta daha aktif olarak yer almasını sağlamak için imkan hazırlanmasında, sosyal ve ekonomik sorunlarına çözümler üretilmesinde hepimize bazı görevler düştüğünü de unutmayalım.

***

İşin özü; Herkes zorluklarla karşılaşabilir. Bu zorluklar karşısında 1. Kural pes etmemek ve çok çalışmak lazım. Özellikle bu günlerde genç işsizlerden sıkça konuşuyoruz. Üniversite bitirdiler hatta iki üniversite bitirdiler ama işsizler…

Genç kardeşlerime bu yazım vesilesi ile seslenmek istiyorum. Engelli veya engelsiz fark etmez. Zorluklar var, sıkıntılar var ama aşacağız bunları. Lütfen umutsuzluğa kapılmayın ve pes etmeyin.

Özellikle de bu sorunları aşmanın bir ikinci kuralı da dayanışma…

Dayanışma, el ele verme, toplum içerisindeki kutuplaşmanın ve siyasi ayrışmanın, çatışmanın aslında ülkemize çok zarar verdiğini artık anlamamız, görmemiz lazım…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı