​Atamızın bıraktığı miras 100’üncü yılında…
Zeliha ÖZİPEK

​Atamızın bıraktığı miras 100’üncü yılında…

Bu içerik 325 kez okundu.

Her şey bitti Anadolu işgalcilerin eline geçti derken bir umut dile geldi. Bağımsızlık ateşi 19 Mayıs 1919 Samsun’da yakıldı. Kıvılcım istiklal aşkıyla yarım tutuşan Türk halkının yüreğine düştü, bağımsızlık yolu açıldı.

Takvimler 1918’in sonlarını gösteriyordu. Osmanlı devleti Almanya’nın yanında girdiği 1. Dünya savaşından mağlup ayrıldı. Mondros antlaşmasını imzaladı. Tüm yer altı kaynaklarının kullanım hakları ve ordu üzerindeki emir haklarını itilaf devletlerine devretti.

Artık Avrupa Osmanlıya hasta adam diyor bir daha ayağa kalkmasına imkansız gözüyle bakıyordu. Anadolu göz göre göre işgalci masalarında paylaşılıyordu.

Mağlubiyetin üzerinden çok geçmedi. İzmir’i Yunan’lılar Adana ve Maraş’ı Fransızlar, Antalya ve Konya’yı İtalyanlar, Antep Samsun ve İstanbul’u İngilizler işgal etti.

Sadece işgalciler değildi Anadolu’yu paylaşan…

İçeride de azınlık cemiyetleri kurulmuş ve isyanlar baş göstermişti.

Samsun’da Rum çeteleri ve Türkler arasında çatışmalar çıkmıştı. Osmanlı hükümeti Mustafa Kemal’i 9’uncu Ordu müfettişi olarak görevlendirdi, bir rapor hazırlamasını istedi. Ama Mustafa Kemal’in aklında Türk milletinin onuruna yakışan bağımsızlık vardı.

16 Mayıs günü Bandırma vapuruna bindi Mustafa Kemal…

19 Mayıs’ta Samsun’a ayak bastı. Kısa sürede çalışmaların sebeplerini araştırdı. İşgalcilere karşı direniş başlatılmasını örgütledi. Milli mücadelenin temelini işte o gün attı.

19 Mayıs günü Atatürk için çok önemliydi. O kadar ki doğum günü olarak 19 Mayıs’ı kabul etti. Ömrünün son aylarındaysa 19 Mayıs’ı milli bayram ilan etti ama ömrü vefa etmedi. Atatürk çok önem verdiği bayramını sadece bir kez kutlayabildi.

Atanın bıraktığı miras 19 Mayıs 100. Yılında kutlanmaya devam ediyor…

Bende Atamı ve silah arkadaşlarını saygıyla ve şükranla anıyorum.

***

“Ne denli varsıl (zengin) ve gönece (refaha) kavuşturulmuş olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olma konumundan yüksek bir işleme layık olamaz.”MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus’ta sahte içki operasyonu
Tarsus’ta sahte içki operasyonu
Toroslar’da ulaşıma konfor
Toroslar’da ulaşıma konfor
denizli escort