Advert
​Yeni bir dünyaya uyanmak
Niyazi Ergün PARLAT

​Yeni bir dünyaya uyanmak

Bu içerik 560 kez okundu.

Sabahleyin uyandığında mutluluk duyan yeterince fazla insan var mı sizce?

 “Kimse bana inanmayacağı için, gördüklerimin yarısını bile anlatmadım,” der Marco Polo.

Thomas More; “Her şeyin iyi olması için, bütün insanların iyi olması gerekir. O da yarın, öbür gün olacak işlerden değil,” der.

George Orwell ise; “İnsanlar yalnızca, yaşamanın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca mutluluğa ulaşabilirler,” demiş.

Macellan’ın o ünlü sözü; “Navigare necesse est, vivere non est necesse,” biçimindedir. Yani;  “Gereken yelken açmaktır, yaşamak değil.”

***

“Kavuştu işte bir daha!
  Neye? Sonsuzluğa. 
  Güneşe karışmış denizdir
  Sonsuzluk.”

diye seslenir bir şiirinde Arthur Rimbaud.

 

***

Astronot Neil Armstrong’un; “Pilotlar için yürüyüş zevk değildir, onlar uçmayı sever,” sözü, bazı insanların küçük mutlulukları ellerinin tersiyle iterek, büyük ufuklara doğru kanat açmaktan hoşlandıklarını gösteriyor.

Bence, yeni bir dünyaya uyanabilmemiz için, her şeyden önce iyi bir göze sahip olmamız gerekir. Eğer iyi bir gözümüz yoksa, yeni bir dünyaya uyanmış olduğumuzu nasıl ayrımsayabiliriz ki? Oğuz Demiralp; “Az söz, iyi göz, çok öz,” diyerek, konuyu ne de güzel özetlemiş.

Stephane Hessel; “Evrensel değerler hiç kimsenin, hiçbir uygarlığın tekelinde değildir,” dediğine göre, demek ki, yeni bir dünyaya uyanmak hepimizin hakkı.

 “Hadi uyan!” der Metin Eloğlu şiirinde; “güzeli, iyiliği, umudu yaşatmak için.”

Peki uyandık diyelim. Sonra ne olacak? Kazandığımız başarıları kıskananlar olmayacak mı? Sonunda şu kanıya ulaştım: “İlgi uyandırmak iyidir. Ama gözetlenmek, dahası kısıtlanmak çok kötüdür.”

 

***

İşçi sendikaları niçin vardır? Niçin var olmalıdır?

Sendikalar; üyelerinin hukuk, yasa ve sözleşmelerle güvence altına alınmış ekonomik ve sosyal haklarını korumak, onların ortaya çıkabilecek mağduriyetlerinin giderilmesi, refah düzeylerinin yükseltilmesi, insanlık onuruna yaraşır bir yaşam standardına ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla girişimlerde bulunmak için vardır. Sendikaların ve işçilerin demokratik taleplerinin karşılanmaması, mağduriyetlerin giderilmemesi, demokrasimizde ve sosyal yaşamımızda olduğu kadar, ulusal ekonomimizde de kırılganlığa, kapanması zor yaralara yol açar.    

Sendikacılığın ve sendikal etkinliklerin, uluslar arası ölçekte layık olduğu bir çizgiyi yakalamasının sağlanması yanında, işçilerin sendikaları aracılığıyla gerçekleştirecekleri demokratik hak arayışlarının engellenmemesi, çağdaşlığımızın ve uygarlığımızın açık göstergelerinden biri olacaktır. Tersi durumda, hasta bir organın tüm bedeni güçsüz bırakıp yatağa düşürmesi gibi, bu kesimde ortaya çıkacak mutsuzluğun da dalga dalga yayılması ve bir dizi olumsuz etkilere yol açması kaçınılmaz olacaktır.

Her şeyin olduğu gibi, yeni bir dünyaya uyanmanın da bir bedeli vardır sanırım. Peki, siz hazır mısınız?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı