Bireyin yalnızlaşması ya da yalnızlaşan insan
Niyazi Ergün PARLAT

Bireyin yalnızlaşması ya da yalnızlaşan insan

Bu içerik 1220 kez okundu.

Jean Jacques Rousseau, “Yalnız Gezenin Düşleri” adlı yapıtında; ömrünün son yıllarında içine düştüğü yalnızlığını, dostları ve yakınları tarafından terk edilmiş olduğunu, kendisiyle baş başa kaldığını, önceden bu duruma düşeceğini bilemediğini, mutsuz olduğunu, dışlanmışlığını anlatmış, ancak bu kitabını tamamlayamadan ölmüştür.

***

Yazar Şafak Okdemir, “Şehir Çocukları” isimli romanında; kent yaşamında yalnızlaşan çocukların hüznünü, onların yüzlerinden okunan kaygı ve yalnızlığı anlatır.

Nereden  nereye uzanır
çamaşır ipleri?
Çocuklar da, evden  eve uçuşsa
rengârenk çamaşırlar gibi.
Çocuklar  parklara koşsa,
yeşilliklere  kavuşsa…”

 Şehir Çocukları ya da Çocukların Şehri, çocukları doğanın dokusuna çağıran; kardeşliğe, meraka ve özgürlüğe bir güzelleme…

***

Yalnızlığı ve üzüncü yaşamamış bir çocuk, bir genç ya da bir insan düşünülebilir mi? Yitiklik şiirlere dökülür kimi zaman, okunan şiirlerde aranır yitiklikler kimi, ya da yakın bir arkadaşın içtenliğinde. Alıp başını kendini sokaklara, caddelere vuran, geceleri ümitsizliğini sokak lambalarına fısıldayanlar da olmuştur.

Bireyi yalnızlaştıran, yüreğine dayatılarak yerleştirilen korku olduğu kadar, dışarıya doğru itilmek de olabilir ki, sonunda sevgisizleştirilmiş, çıkarcı biri çıkar karşımıza.

***

Rahmetli sanatçımız Ferdi Özbeğen, yıllar önce söylediği  “Kandil” isimli şarkısında:

“Gün ışığında yola koyuldum,

Elimde kandil, gözümde mendil…

Vefa arıyorum, dost arıyorum,

Şefkat arıyorum, aşk arıyorum.”  demişti.

Parasızlık, platonik bir aşk, büyütülememiş diploma, yapılan yanlış seçimler, iş hayatındaki başarısızlık, dışlanmaya yol açabilir.  Toplum, kendi değer yargılarına uyum sağlamamakta direnen bireyi cezalandırır.  Sistem, kendisine para kazandırmayan bireyi dışarıya atar. Ve çağımızın vebalarından biri olan “mobbing”i de unutmamak gerek.

***

Şair ve yazar Mehmet Zaman Saçlıoğlu soruyor:  “Uzaydan birileri gelse ve bir daha geri dönemeyeceğini bilsen bile, yine de onlarla gider miydin?”

Sizin de duyduğunuz gibi, İngiltere’de, yalnızlıktan sorumlu bir bakanlık kuruluyormuş…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi