SABIR TAŞLARI
Sibel GELBUL

SABIR TAŞLARI

Bu içerik 1179 kez okundu.

Sabırlı olmak bir erdemdir. Bir süre için alışın, tahammül edin, inanın ve geri dönmeyin.18 yaşıma bastığımda hırsla ehliyet sınavına hazırlanmaya başladım. Arabayı kullanamıyordum. İstiyordum fakat denemelerimde ki başarısızlık beni gün be gün soğutuyordu. Hatta ehliyet almaktan vazgeçmeyi düşünmeye başlamıştım. Rahmetli babam 4 kardeş olarak bizlere hep özlü hikâyeler anlatırdı. Bir akşam Kavak ve Kabak hikâyesini anlattı;               

Kavağın yanında bir kabak filizi boy göstermiş Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış Yağmurların ve güneşin etkisi ile müthiş hızla büyümüş ve neredeyse, kavak ağacıyla aynı boya gelmiş Birgin dayanamayıp sormuş kavağa:

- Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?

- On yılda demiş kavak

- On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak

- Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak

- Doğru! Demiş ağaç ''Doğru!''

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak, önce üşümeye başlamış sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış

Sormuş endişeyle kavağa:

- Neler oluyor bana ağaç?

- Ölüyorsun demiş, kavak

- Niçin? Diyerek devam ettirmiş sorusunu,

Ağaç:

- Benim on yılda geldiğim yere sen iki ayda gelmeye çalıştığın için. Emek-sabır-inanmak ve vazgeçmemek. Başarının açılımı bu. Mesajı almıştım. Bilmek ve yapabilmek ayrı şeylerdir. İnsan mesela sigaranın sağlık için ne kadar zararlı olduğunu bilir, bilmesine rağmen kolayca vazgeçemez. Yapabilmek için inanmak gerekir. Bugün kendi hikâyelerimden örnekler yazmak istiyorum.21 yaşındayım O dönemde Yapı Kooperatifleri gündemde. Herkes kooperatif ve uygun fiyatlarla ev sahibi oluyor. Ben de bir yapı kooperatifinin muhasebesine bakıyorum. Birçok kalemi, maliyeti işliyorum. Ustalar geliyor fiyat teklifleri alıyoruz. Epey bir süre sonra yeni bir yapı kooperatifi Toroslar mevkiinde kurulma düşüncesi oluştu. Ben Torosların kızıyım o kesimi tanıyorum diyerek kuruluşunu yapmak istediğimi ve her şeyini yapabileceğimi söyledim. Kadınsın ve yaşın küçük ne anlarsın inşaat işinden denildi. Sihirli kelime belki de buydu.” Kadınsın ve ne anlarsın”. Tetiklendim ve mücadele ettim “ Toroslar da 24 kişilik Yapı Kooperatifini 4 arkadaşımın da desteğiyle kurdum. Üstelik o dönemde 6 Aylık hamileydim. Üyelerimi buldum. Taşeronluğunu üstlenerek herkesin 10 Yıl da bitiremediği kooperatifi 4 Yıl da bitirdim. Öyle ki her katın beton dökümünden sulanmasına kadar bizzat ilgilendim. Başarılıydım. Erken ev sahibi etmenin gücüyle hemen ardına ikinci yapı kooperatifini bu sefer tek başıma kurdum.16 Kişiyi de 3 Yılın sonunda mülk sahibi ettim. Sabır beni olgunlaştırdı. Bilgi sahibi etti. Sabrın kardeşi emek, emeğin annesi mücadele, mücadelenin babası İnanmaktı. Hiç kimseye başarı gümüş tepsiyle sunulmadı. Diğerlerine göre daha çok çalışmaya ve mücadele etmeyi tercih etmekle oldu. Başarısızlıkları başarıya çeviren insanları aklınıza getirin. Örneğin Walt Disney; Disney günümüzde tüm dünyada markalaşmış, film ve parklara konu olmuş bir kahraman, ama başlangıç Walt Disney için hiç de nazik olmadı. Bir gazete editörü onu “Hayal gücü gelişmemiş ve iyi fikirleri olmadığı” için işten çıkarmıştı. Bundan sonra Disney’in bir iş girişimi oldu ancak çok zaman geçmeden iflas etti. Ancak o bu durumu kafaya takmadı ve çalışmaya devam ederek bu günlere ulaştı ve bir başarı reçetesine kavuştu.

Steven Spielberg; Spielberg tam tamına üç kere bir film okulu tarafından reddedildi. Sonra girdiği başka bir okuldan da yönetmen olmak için ayrıldı. 30 sene ara verdiği okuluna ise geri dönüp diplomasını almayı unutmadı.

 Pürüzlü yollar, zorlu engeller her zaman olacak. Hiçbir şey yapmamaya cesaretimiz olmasaydı, hayatımız nasıl olurdu? Bazı insanlar şanslı doğar, bazıları şansını kendi yaratır. Tabii ki sevgiyle beslediğimiz, saygıyla büyüttüğümüz güzel duygularımızla varız. Bu duygular sabırlı, başarılı rol model alınacak kişileri aksine eleştiren, her şeye kolay sahip olmak isteyenlere de örnek olmalı.

Sabır acıdır; amma meyvesi tatlıdır. Jean J. Rousseau

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi