Advert

istanbul escort

​Tecrübeniz var mı?
Zeliha ÖZİPEK

​Tecrübeniz var mı?

Bu içerik 615 kez okundu.

Yediden yetmişe herkes için iş en büyük sıkıntı “işsizlik”

Kemal Sunalın oynadığı 'Şen Dul Şaban' filmine konu olan iş arama serüvenini getirdi aklıma.

İşten atılan Şaban uzun süre iş arar bulamayınca pes eder ve evde çocuklara bakma işi O'na kalır. Eşi (Nevra Serezli) ise kısa sürede daktilo işi bulup çalışmaya başlar.

Elbette ki; her dönemin kendine göre iş bulma kriterleri farklılık gösterecektir. 

Kimi dönem, lise mezunu olmak daktilo bilmek kişilere avantaj olmuşken, günümüzde iki üniversite bitiren dahi iş bulmakta güçlük çekiyor. Bu kişiler haklı olarak mezun oldukları bölümde bir işte çalışmak istedikleri için ve aynı bölümden mezun pek çok insan da olduğundan rakipler arasından sıyrılmak da zorlu bir yarış olup çıkıveriyor.

***

Bir diğer yaşanılan sıkıntı ise, okuldan yeni mezun olanların, gittikleri iş görüşmelerinde karşılaştıkları 'Tecrübeniz var mı? ' sorusudur.

Oysa ki, imkan sunulmayan bu kişiler, nasıl deneyim kazanacak o da ayrı bir konudur.

***

Diğer bir grupta ise,  çeşitli aşamalardan geçip mülakatta kalanlar da işsizler ordusuna katılıyor.  Yapılan bu mülakatlar ne derece adil oluyor bu da ayrı bir konu. Acaba bu mülakatlar sayesinde torpilli olanlar kimlerin hakkını elinden almış oluyor.

Bugün öğretmenlerimizden bahsetmek istiyorum. Sizce bu insanlar başka ne iş yapabilir?

Ne yapacak bu eğitimli kesim? Asgari ücret belli mutfaklar yangın yeri. Özel de öğretmene verilen maaşlar da malumunuz...

Mecburen bir sene daha iş hayatına katılmayıp oturup yeniden sınavlara çalışmaya başlayacak ya da kendi alanında iş bulamadığı için mecburen mesleğinin dışında bir işte çalışacak; okul sıralarında dirsek çürüttüğü yılları hiçe sayacak yani!

Neden okudular peki?

Sizce atama bekleyen eşinden ayrı illerde kalmak zorunda kalan çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişiler aileleri bölünmüş bir şekilde gelecek nesillere, evlatlarımıza ne derece verimli olabilecek.

***

Çalışanların işsiz kaldığında en büyük güvencesi, işsizlik ödeneği…

10 aya kadar maaş imkanı sunuyor. Üstelik sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de belli şartlarda bunu alabiliyor. 

Ancak kaç kişi bu parayı alabilmek için başvuruda bulunuyor aklınız şaşar. Her müracaat eden alabiliyor mu? Elbette ki; Hayır…

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla ve

son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik maaşından yararlanabiliyor.

***

Şu aralar kıdem tazminatı reformu gündemde. Her ne kadar netleşen bir şey olmasa da hem işçi hem de patron denilen kesimin kafaları karışık görünüyor. Umarım her iki tarafta mağdur olmaz.

Kısaca;  yediden yetmişe herkes için iş en büyük sıkıntı. Bu anlamda işsizlere yeni olanaklar yaratılıp hem kendilerine hem de üretime faydalı bir konuma getirilmeli Ülkemiz…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”