Masumiyet karinesi
Sinem OLLAÇ

Masumiyet karinesi

Bu içerik 632 kez okundu.

Başlıktaki kavramı hepiniz duymuşsunuzdur. Özellikle son 10 yıldır ülkemizde, neredeyse her olayın ardından medyada, siyasette bu kavram dile getirilip tartışılıyor.

Peki, ne demektir masumiyet karinesi?

***

Hukukçular bu soruya kısaca şöyle yanıt veriyor:

“Suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrinidir.”

Yani bir insan gözaltına alınabilir, şüpheli sıfatıyla sorgulanabilir, hatta tutuklanabilir, senelerce cezaevinde kalabilir ama bu onun suçlu olduğunu söylemek için henüz yeterli değildir.

O insanın bağımsız mahkemede yargılanıp suçunun ispat edilmesi gerekir.

Yani suçu ispatlanana kadar herkes masumdur.

Suçu ispatlanırsa cezasını çeker.

Suçu ispatlanmadan bir cezaya çarptırılamaz.

***

Mersin birkaç gündür, Arbel Bakliyat’ın yöneticileri Mahmut Arslan, Hasan Arslan ve Hüseyin Arslan’a yönelik operasyonu tartışıyor.

Mahmut Arslan ve Hasan Arslan bir iddia üzerine gözaltına alındılar ve serbest bırakıldılar. Tutuksuz yargılanacaklar. Yani bir suçları varsa, bunu bağımsız yargı tespit edecek.

Ama maalesef sosyal medyada çok sayıda kişi,  Arslan kardeşler daha mahkemeye bile sevk edilmeden hüküm kurdu!

Arslan ailesinin bireysel hakları, sosyal ve ekonomik itibarları düşünülmeden acımasızca yazıp çizenler oldu.

Adeta bir linç ortamı yaşandı maalesef.

***

Dediğim gibi konu artık yargıda ve son sözü yargı söyleyecektir.

Bu noktada Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) açıklaması çok önemli.

MESİAD açıklamasında şu ifadeler dikkat çekici:

“Yıllardır kentimiz Mersin ve ülkemiz için üreten, istihdam ile katma değer sağlayan, ayrıca yıllarca MTSO Meclis Başkanlığı başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlenmiş, kente birçok alanda maddi imkanlar sunmuş olan (okul, cami ve sosyal tesis) Üyemiz Mahmut Arslan’ın yaşadığı talihsiz süreci üzüntü ile karşıladık. Hukuk devletlerinde masumiyet karinesi çerçevesinde suçu adli mercilerce sabitlenmemiş tüm vatandaşlar suçsuzdur. Mahmut Arslan, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi başta olmak üzere; bu vatana zarar verecek her şeye karşı mücadele vermiştir. Yargılanma sürecine yeni başlamış Mahmut Arslan’ın kısa sürede aklanacağını ümit ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Mersin’de birçok iş insanı gözaltına alınmış ve neticesinden serbest bırakılmışlardır. Gerek basında yer alan asılsız haberler, gerekse de ticari rekabetler nedeniyle atılan iftiralardan kaynaklı geçen gözaltı süresince birçok şirketin ticari faaliyetleri zarar görmüştür.  Dünya ticaret savaşlarının başlaması nedeniyle güçlü iş insanlarına ve güçlü üretim tesislerine ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle iş insanlarının yargılanma süreçlerinin ise ivedi bir şekilde yapılması gerekmektedir. MESİAD ailesi, FETÖ başta olmak üzere hiçbir terör örgütü destekçisi ve üyesini içerisinde barındırmaz. Kentimize ve ülkemize hizmet etme sevdasıyla derneğimize katılan üyelerimizin en büyük gayesi bu vatanın birliği ve ülkemizin güçlendirilmesidir. Hukukun tecelli edeceğine, iş insanlarının yargılanma sürecinin ardından tekrar işlerinin başına döneceğine dair inancımız tamdır…”

***

Evet, hepimizin hukuka güveni tam…

Başka seçeneğimiz yok.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi