Bardağı taşıran damlalar
Kemal İSTEK

Bardağı taşıran damlalar

Bu içerik 1424 kez okundu.

Neler oluyor bize anlamak mümkün değil, bir şarlatan Ana Muhalefet Liderine yumruk atıyor, bir diğeri linç çağrısı yapıyor, bakıyoruz bazıları tarafından neredeyse kahraman ilan edilecekler. Peki, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı ev yakılsaydı, ne olurdu? Sağduyu sahibi emniyet mensuplarının kontrolünü kaybetmiş kalabalık karşında dik durmasa bugün kaos içerisine sürüklenmemiz kaçınılmaz olurdu.

 Toplumun geldiği noktayı ifade edebilmek gerçekten mümkün değil, bize ne oldu böyle? Aslında bize olan tek şey,  yeni sistemle birlikte kutuplaşan siyaset ve bunun getirdiği nefret iklimidir.

İki kutuplu siyaset yelpazesinde birleşmeye zorlanan partilerin yeni idolojiler ekseninde birliktelik yapmaya ihtiyacı ortaya çıktı. MHP ve Ak Parti için bu birliktelik fazla zor olmadı fakat diğerleri için durum böyle değildir.

CHP ve HDP için geleceğe dönük birleşme senaryoları kimin tarafından yazılırsa yazılsın, HDP’nin terör örgütü ile arasına mesafe koymadıkça uygulamaya konması imkansız görünüyor. Ülke siyasetinde çekilen bu yeni fotoğrafta kanla beslenen örgütlerin yeri olamayacaktır. Bu yüzden herkesin şapkasını önüne koyup düşünme zamanı gelmiştir.

CHP, yıllardır bükemediği bileği ancak bu yerel seçimlerde zorlayabildi. CHP’ye  İyi Parti’nin vereceği katkının yeterli olmaması HDP’yi de içine alan bir güç birliği getirmişti. Ak Parti’nin yenilmezliği, Başkan Erdoğan karşıtlığını körükleyerek gidilen seçimler yeni bir başlangıç ortaya koydu. Fakat unutulan bu başarının arka planındaki pazarlıkların su yüzüne çıkmasıydı.

Tabi ki, CHP’yi HDP ile aynı eksende değerlendirmenin insaf ölçülerine sığmayacağının altını çizmem gerekiyor. Seçimden seçime bu yol yürünecekse, bunu diyecek bir şey yok, ama seçimden sonra da böylesi bir birlikteliğin sürdürülemez olduğunu da görmek gerekiyor.

Teröre tepki koymayanlar ve hatta destekleyicisi olanlarla Atatürk’ün kurduğu CHP’nin bir araya gelmesi, zaman içerisinde bütünleşmesi ne kadar doğru olabilir? Olamaz!

İki kutuplu siyasette HDP yerini almak istiyorsa, hiç vakit geçirmeden teröre destek veren konumdan kendisini çıkartması, elinden geliyorsa terör örgütünün silah bırakması için gerekli tavrı göstermesi gerekiyor.

Bundan sonrası için tehlike bitmiş değildir. Bakın, bu millet bu aşamadan sonra şehit cenazelerinde tepkisiz kalmaz; çünkü toprağa verilen her şehit bardağı taşıran bir damla olur.

Damlalar birikir, sel olur, sele kapılacaklar ise boğulur.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru