Advert
FİLTRESİZ İNSANLAR
Sibel GELBUL

FİLTRESİZ İNSANLAR

Bu içerik 1231 kez okundu.

Göründükleri gibi olmalıdır insanlar. Eğer değillerse; hiç görünmesinler daha iyi.

William SHAKESPEARE

 

İnsanlar ne kadar farklı görünürlerse görünsünler, özünde hepimiz mutlu olmak isteyen varlıklarız. Ortak paydamızı dışa vurmanın bağlantı duygusuyla hareket etmeye devam ederiz. Dürüst olacak kadar cesur olmak gerekir. Cesaretimizi yitirdik! Bir insan, bütün insanların özelliklerini içinde taşıyor. Hem cesur hem korkak, hem iyi hem kötü, yani her özelliği barındırıp sadece farklı normlarda açığa vuruyor.

 

Sosyal medyada fotoğraf paylaşırken yüzde 60’ı kendi fotoğraflarını filtresiz paylaşmıyor. Kendilerinin en iyi halini göstermek zorunda hissediyorlar. Bu dış görüntüyü teknolojiyle düzeltebiliyoruz.

Keşke Kötü duygular besleyen insanlar içinde filtre mekanizması olsaydı.     

 

Belediye başkanları seçildi. Arkalarından atan tutan hooop aynı gece kutlamaya katıldı. Bukalemun gibiler. Bukalemunların renk değiştirdiğini herkes biliyor, fakat bunu nasıl yaptıkları oldukça şaşırtıcı.

Kelimenin tam anlamıyla renkten renge giren leopar bukalemun, derisindeki rengârenk tonlar ortaya çıkaran küçük kristaller sayesinde en renkli sürüngenler arasında yer alıyor. Bukalemun yapısı gereği, insanlar karaktersizlikleri gereği bulundukları ortamın rengine bürünür oldular. Düsturları  olmayınca halleri de   iğreti duruyor. Kendi içinde çelişen başkalarının rehberliğine nasıl soyunabiliyor. İnsanların tek tip değil,4 tip karakteri gelişmiş. Belli ettiği, özünde var olan, ortama göre şekillenen, sahip olduğunu sandığı karakter. Ağzı başka konuşuyor, kalbi farklı düşünüyor. Acizliğe sığınıp kendini tüketip, ayaklar altına düşmemeli. İtibar yitirilince kazanmak zordur.

 

Herkesin ön planda olası var. Histrionik kişilik bozukluğu tanısı gibi, Gösteriş yapma, yapmacık davranma, ilgiyi çekmek için materyalleri kullanma. Mutlu olmak için diğerlerinin beğenisine ihtiyaç duyulduğu, hayran olunmaya haklarının olduğu; Kısaca “İlgi Arsızlığı” olarak adlandırabiliriz. Canım memleketimde olduğu gibi görünen, çıkarsız yaklaşan, cesur yüreğiyle konuşabilen, tek yüzlü ve tek karakterli, benmerkezci olmayan, omurgalı insanlar parmakla sayılacak kadar az. Şimdi teknoloji son hızıyla ilerliyor. Herkesin gerçek düşüncesini gösteren alet icat edilse kıyamet kopar.

Sıfır filtre olmasa da, filtresiz güzellik ve insan olabilmek ve bu insanlarla dost kalabilmek bana göre şans.

Yunus Emre insanlık sevgisi ve doğruluk için şu şekilde ifade eder: Doğruluk insanın önce kendinden başlamalıdır: Cümleler doğrudur sen doğru isen,/ Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.     

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi