Çocuk bayramı
Zeliha ÖZİPEK

Çocuk bayramı

Bu içerik 381 kez okundu.

Dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramıydı. Tüm yurtta olduğu gibi Mersin'de çocuklar kutlamalara katıldı, makamlara giderek büyüklerin yerine oturdu, taleplerini dile getirdi.

Peki biz büyükler olarak çocukların taleplerini dinledik mi?

Onların sorunlarına kulak verdik mi?

Yoksa onların yaptıkları gösterilerle eğlenip onların başarılarıyla gururlanmakla mı yetindik?

Maalesef çoğumuz ikincisini yaptık...

***

Dün bizim gazetemizde ve birçok gazetede Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan'ın açıklaması vardı.

Türkiye'nin de imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, 18 yaşını doldurmamış herkesin çocuk olduğunu ve çocukluktan kaynaklanan hakları olduğunu ifade eden Sabahat Aslan, çocukları korumanın sadece devletin değil, aynı zamanda toplumun da görevi olduğunu ifade etmişti açıklamasında.

Aslan'ın şu sözleri çok önemliydi:

"Türkiye'de çocuklara yönelik ihmal, istismar ve şiddet vakaları artarak devam ediyor. Bu bağlamda karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biri de çocuğun evlilik yoluyla istismar edilmesidir. 12'li, 13'lü yaşlarda evlendirilen çocuklar, 15, 16 yaşlarında çocuk anneler babalar toplumumuzun bir gerçeğidir. Evlilik yoluyla istismar edilen bu çocuklar en temel hakları olan eğitim haklarından mahrum olmakta, oyun ya da ergenlik çağında kaldıramayacakları sorumluluklarla karşılaşmakta, henüz çocuk yaşlarında anne baba rolü taşımak zorunda kalmakta, erken yaşta yaptıkları bu evlilikler nedeniyle sağlık sorunları yaşamakta, psikolojik dünyaları tamamen altüst olmaktadır. Bu evlilikler maalesef kamuoyuna yansıdığından çok daha fazladır."

Bu konu çok önemli, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. Aslan'ın verdiği bilgiye göre bu konuyla ilgili önemli bir panel de gerçekleştirilecek.

25 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te Akdeniz Belediyesi konferans salonunda yapılacak 'Çocuğun Evlilik Yolu İle İstismarına Hayır' başlıklı panel Mersin Çocuk Hakları Derneği, Mersin Barosu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle düzenlenecek.

Panelde Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Asiye Güzel ile sosyal hizmet uzmanı Manolya Karaoğlan'ın konuşmacı olacak.

***

Elbette birkaç panel yapmak, salon toplantılarında bu sorunu konuşmak yetmez. Ama farkındalık oluşturması açısından bu paneli önemli buluyorum.

Çocuk evliliği konusunda toplumun her kesiminin, özellikle sosyal hizmet uzmanlarının, aile sağlığı merkezleri ve acil servislerdeki hemşirelerin duyarlı olması gerekiyor.

Çocuğun evlilik yoluyla istismar edilmesi vakalarının sayısının, niteliğinin ortaya çıkarılması ve bunu önleyecek yasal önlemlerin, toplumsal önlemlerin konuşulması gerekiyor.

,

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
denizli escort