Ateş böceği ol
Niyazi Ergün PARLAT

Ateş böceği ol

Bu içerik 1457 kez okundu.

     

Bir titan olan Prometheus, Olimpos Dağı’ndan ateşi çalıp insanlara verir. İnsanlara çok büyük ve önemli yararlar sağlayan bu davranışı nedeniyle çok öfkelenen Zeus tarafından cezalandırılır. Kayalara bağlanıp aç susuz bırakılmasının yanı sıra, gündüzleri kartallar gelerek onun ciğerlerini yemektedir. Geceleri ise ciğerleri yenilenerek eski sağlam haline dönmektedir. Prometheus ölümsüz olduğundan, bu işkence sonsuza dek aynı biçimde sürecektir.

***                                                                 

Kınkanatlı bir böcek olan ateş böceği, karnının son bölümündeki özel hücrelerden lüsiferin isimli bir madde salgılar. Bu madde oksijenle tepkimeye girdiğinde ışık oluşur. Ateş böcekleri bu ışığı, eş bulmada ve haberleşmede kullanırlar.

Ateş böceği üzerine yazılmış masallara baktığımızda; bu masallarda ateş böceğinin arkadaş canlısı, iyi yürekli, yardımsever, merhametli ve özverili bir böcek olarak anlatıldığını görürüz.

Ateş böceklerinin, gecelerin karanlıklarını ışığıyla aydınlatarak, diğer canlıların ve arkadaşlarının hayatlarını kurtardıklarını, onlara yardım ettiklerini görürüz bu masallarda.

***                                                     

Efsane şairlerimizden Tevfik Fikret, “Promete” şiirinde, Türk Gençlerine şu düşünce ve dileklerini iletir ve onları görevlendirir:

 “Ey ışığa ve bilgiye hasret kalmış milletimin gelecekteki, henüz adı bilinmeyen elektrikçisi.  O düşünce ülkelerinin uyuşukluğu kıracak, halkımızın ruhunu ve kavrayışını besleyecek bilgilerini yüklen getir. Bunu yaparken esin kaynağın, çağlar öncesinin bu kahramanı, Promete olsun. Gökten ateşi çalan kahramanı örnek al. Sen yeter ki bunları yap. Varsın insanlar senin büyüklüğünü anlamasınlar. Adını sanını bile bilmesinler. Seni onurlandıracak olmasalar bile, senin görevin budur. Belki bu yüzden cezalandırılırsın da.”

***                                                                 

Alman şair Goethe de “Prometheus” isimli şiirinde; Zeus’u acımasız olduğu ve insanlara acı çektirdiği için suçlayarak, onun kendisine zarar veremeyeceğini ve doğru bildiği yolda ilerleyerek aydın, bilgili, kararlı, mücadeleci, korkusuz ve özgür nesiller yetiştirmek için inatla elinden gelen tüm çabayı göstereceğini, hiçbir gücün kendisini yıldıramayacağını anlatır.

***

Profesör Stephen Hawking; “Bir bilim adamı olmanın en kötü yanı, diğer insanlar tarafından aptal yerine konulmaktır” demiştir.  Ama her şeye karşın bu büyük fizikçi; bilime, insanlığa, aynı zamanda astronomiye ölünceye kadar çok büyük ve çok önemli katkılar sağlamayı sürdürmüştür.                                                 

Siraküzalı bilgin Arşimet; “Çemberlerimi bozma!” diye uyardığı bir Romalı asker tarafından öldürülmüştür.

Sokrates zehir içmiş, ancak kuramlarından, ilkelerinden, doğru bildiklerinden asla ödün vermemiştir.

***                                                                  

Aydın bir insan olabilmemiz için; düşünce, söz ve eylemlerimiz arasında tutarlılık bulunmalıdır. Aydın; yurtta ve dünyada olup bitenleri görüp anlamalı, bunları halka anlatmalı, gerektiğinde onları uyarmalı, halkın mutluluk ve refahı için çaba gösterip mücadele verilmelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı