​Mersin'de kaç kadın sığınmaevi var?
Zeliha ÖZİPEK

​Mersin'de kaç kadın sığınmaevi var?

Bu içerik 1928 kez okundu.

Önceki günler de Açık Gazete adlı haber sitesinde çok çarpıcı, üzücü bir haber okudum. Habere göre, 31 Mart’ta yapılan mahalli idareler seçiminde yaklaşık 48 milyon seçmen oy kullanırken sığınmaevlerinde kalan yaklaşık 30 bin kadın, oy kullanacakları adreslerin Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesinden öğrenilebileceği endişesi ve güvenlik korkusuyla sandık başına gitmemiş.

Yani en az 30 bin kadın can korkusuyla yaşıyor bu ülkede.

***

Haberin devamından öğrendiğimize göre İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Şükran Eroğlu, sorunun ‘taşıma sandık’la çözülebileceğini belirterek “Çünkü bir sığınmaevindeki kadın zaten ciddi güvenlik korkusu, endişesi ve tehlikesi nedeniyle orada yaşıyor. Dolayısıyla kalkıp da, oradan çıkıp, tekrar kendi olduğu yere gitmesi riskli. Orada her an tanıdık biriyle ya da eşi tarafından takip edilerek ya da yakını tarafında, aile bireyi tarafından takip edilerek ciddi bir olay yaşaması mümkün” demiş.

***

Avukat Şükran Eroğlu,sığınma evlerinde halen 30 bin civarında kadının kaldığını vurgulamış.

Çocuklar da eklendiği zaman 53-54 bini buluyormuş bu sayı.

Bütün Türkiye çapında da 144 tane kadın sığınma evi varmış.

***

Bu verileri okuyunca aklıma olayın bir başka yönü, biz Mersinlileri ilgilendiren yönü geldi.

Mersin'de kaç kadın sığınmaevi var.

Bildiğim kadarıyla sığınmaevlerini Aile Bakanlığı ile belediyeler açabiliyor.

Mersin'in merkezdeki 4 büyük ilçesi ve Tarsus'un nüfusunu düşündüğümüzde bu şehirde en az 5 kadın sığınaevinin olması gerekir.

Elbette kadın sığınmaevi kurmak yetmiyor.

Oraların iyi korunması, gizli tutulması, orada kalan kadınlara ve çocuklara psikolojik ve hukuki destek, son aşamada da ekonomik destek sağlanması gerekiyor.

Bunlar yapılıyor mu?

Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nün, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyelerin, Mersin Barosu'nun, kadın derneklerinin ortak bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum.

Mersin'de kadın sığınmaevlerinin durumu her yönüyle tespit edilmeli, raporlaştırılmalı ve kamuoyuna ilan edilmeli.

Otobüslere, mahalle arasındaki parklara, marketlere, eczanelere, sağlık ocaklarına, hastanelere kadın sığınmaevleriyle ilgili bilgilendirici, güven ve cesaret verici afişler asılmalı.

Kadınlar ve çocuklar, şiddete uğradıklarında sığınabilecekleri, korunabilecekleri bir yerler olduğunu bilmeli ve bunun güven duygusunu yaşamalı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti