Başkan Seçer, topal ördek gibi
Kemal İSTEK

Başkan Seçer, topal ördek gibi

Bu içerik 1333 kez okundu.

Yeni dönemde Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı, sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu. Uzlaşmacı bir yaklaşımın ortaya çıkmaması geleceğe dönük umutları yıktı. Beş kişilik encümene CHP üye veremedi. Cumhur ittifakı 45 üyesi ile birlikte hareket etti. Başkan Seçer’e ‘biz de varız’ mesajı verildi. Bundan sonrası için Büyükşehir’i kim yönetecek sorusu ise kafaları oldukça karıştırdı.

Büyükşehir bağlamında sandıkta umduğunu bulamayan Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Meclisi’nde komisyonları  ve encümeni ele geçirerek Başkan Seçer’in projelerinin önüne adeta set çekmiş oldu.

Aslında bunun fitili Akdeniz Belediyesi meclisinde yapılan görev dağılımında ateşlendi. CHP, HDP ittifakı karşısında Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın başına gelenler bu kez Büyükşehir meclisinde Başkan Seçer’in de başına geldi.

“Sineğime dokunanın ineğine dokunurum” değişi gelişen olaylara en iyi tanımlama olur kanısındayım.

Seçim sürecinin başından sonuna “giden atın başına vurulmaz” diye diye bir hal olduk, ama bugün orta çıkacak sonucu engellemeyemedik. Aslında Mersin aldı başını gidiyordu. Ne diyelim yazık, Başkan Kocamaz’lı günleri arayacak duruma inşallah düşmeyiz.

Birilerinin acelesi olmaya bilir fakat Mersin’in kaybedecek değil bir beş yılı, beş dakikası dahi yoktur. İşte tam da böylesi zamanlarda politikacının yetenekleri işe yarar, Seçer için sınav zamanıdır.

“Mersin kazandı” sloganı ile kent insanına teşekkür eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, şimdi ortaya çıkan yeni duruma göre ya slogan değiştirecek yada siyaset üstü bir yaklaşımla uzlaşma zemini araması gerekecektir. Kim kiminle uzlaşacak bu da başka bir soru. İlk akla gelen Ak Parti ile yol yürümek olurdu, fakat cumhur ittifakının sürmesi burada seçeneksiz bir durum ortaya çıkartıyor.

MHP ve Ak Parti yollarını ayırmadığı sürece Başkan Seçer’in köşeye sıkışmışlığı bitmez, İyi Parti, HDP, DP’nin az sayıdaki meclis üyeleriyle sorunu çözemeyeceğine göre tek çare yeni dönemle ilgili yeni bir eylem planı hazırlamak olacaktır.

Böylesine bir bilek güreşi yapılırken önümüzdeki mecliste farklı bir yaklaşım ortaya konması oldukça zor görünüyor. Bundan sonrası için yapılacak tek şey, Mersin’i yönetmenin sorumluluğunu omuzlarında hisseden meclis üyeleri masaya oturup Başkan Seçer ile uzlaşma yoluna gitmesi gerekiyor.

Peki, ortaya çıkan bu tablo size neyi hatırlattı? Biraz gerilere gidersek İstanbul seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanan CHP Adayı Ekrem İmamoğlu için söylediği “topal ördek” benzetmesi akıllara gelmedi mi? Bunun adı iktidar olursunuz ama muktedir olmazsınızdır.

Yani Başkan Seçer, bu soruna bir çözüm bulamaz ise, bir topal ördek gibi Mersin’e hizmette aksayarak yol alacaktır. Ne Başkan Seçer, ne de Mersin bunu hiç hak etmiyor...

      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı