Saç tedavisinde alternatifli çözümler…
Dr. Sultan KARAKUCAK

Saç tedavisinde alternatifli çözümler…

Bu içerik 1011 kez okundu.

Kadınların ve erkeklerin ortak problemi olan saç dökülmesi, toplumda en sık rastlanan problemlerden biridir. Saç dökülmeleri birçok sebebe bağlı olmakla birlikte, her mevsimde görülebilmektedir. Saç dökülmelerinde genellikle günde 100-150 kadar saç telinin dökülmesi normal karşılanırken, dikkat edilmesi gereken bu saçların yerine yeni saçların çıkıyor olmasıdır.

Saç dökülmesi, cilt altı yağ bezlerinde oluşan bozukluklar nedeniyle başlamaktadır. Cilt altındaki yağ bezleri, sebum adı verilen madde sayesinde yağ salgılar ve bu yağlanma fazla olduğunda saç dökülmesi gibi problemler ortaya çıkar.

Saç dökülmesi kişiden kişiye farklılık göstermekte olup birçok sebebe bağlı olabilir. Mesela demir eksikliği, kansızlık, üst solunum yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı, kan kanseri, tiroit düzensizliği gibi birçok sebep saç dökülmesine yol açabilir. Özellikle kadınlar hamilelik ve emzirme döneminde saç dökülmesi gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu da bu dönemde yaşanan hormon değişikliğine bağlanmaktadır.

Saç dökülmesi sorunlarının en temel sebebi, stres, düzensiz ve sağlıksız beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak günümüz şartlarında bu tür sorunlar (saç dökülmeleri) tedavi edilebilmektedir.

Saç dökülmelerinde öncelikli olarak  sağlık problemine bağlı ve beslenme eksikliğine  bağlı nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonrasında PRP ile tedavi, saç mezoterapisi ve regenera  activa gibi medikal estetik uygulamalar ile tedavi edilmelidir.

***

PRP ile saç dökülmesi tedavisi en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. PRP tedavisinde, hastanın kendi kanı alınmaktadır, alınan kan örneği plateletlere ayrılmakta ve tedavi için hastaya enjekte edilmektedir. Hastadan alınan kan, fibroblast denilen kökleri besleyen maddelere ayrılmakta ve dökülen bölgeye enjekte edilmektedir. Uygulamanın temeli doku yenilenmesini sağladığı için saç dökülmelerinde en etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. PRP uygulaması yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve bu esnada acı ya da ağrı hissedilmez. Uygulama en erken 15 gün arayla uygulanır ve genellikle 2-3 ay gibi bir zaman sürer. Tedavi sonrasında yılda bir kez uygulama yapılması tedavinin kendini korumasını sağlar.

***

Saç Mezoterapisinde ise; Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, protein, minerallerin saçlı deri içine çok ince mikro iğnelerle enjekte edilmesine saç mezoterapisi denilmektedir. Direkt kıl köklerine iletilen bu etken maddeler kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve hücresel metabolizma uyararak dokuların canlanması sağlanır. Kısa sürede etkili sonuçlar alınmasını sağlayan saç mezoterapisi, saç dökülmesi tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemidir.

Saç mezoterapisi hem erkek hem de kadınlara uygulanmaktadır. Saç ihtiyacına göre seans sayıları değişiklik gösterse de haftada 1-2 seans uygulanabilmektedir. Seans süresi ortalama 10 dakika sürmekte olup, 6-10 seans sonrasında saç dökülmesi durmaktadır.

***

Regenera Activa tedavisi ise; kılcal damar yenileme terapisine dayanan yeni, FDA ve CE onaylı bir tekniktir. Yenileyici özelliği, hastaların kendilerinden alınan dokular kullanılarak özel olarak üretilmektedir. Uygulamada, hastaların kendi vücutlarından alınan hücreler enjekte edilmektedir. Bu sayede uygulama yapılan bölgede öncül hücrelerin sayısının artması sağlanmakta ve onarım süreci başlamaktadır. Uygulama oldukça konforlu bir hizmet olup, klinik ortamlarda lokal anestezi ile yapılmalıdır. Uygulama sonrası günlük aktivitelere dönülebilmektedir. Tedavide ilk olarak büyük kılcal damarlar yenilenmektedir ve kişiden kişiye değişmekle beraber tedavi etkisi 3-4 ay sonra görülmeye başlanmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Orman Bölge Türkiye Ormancılık Sektörü Fuarında stant açtı
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
Arpaçbahşiş’te yol çalışmaları devam ediyor
denizli escort