​Kanım dondu…
Sinem OLLAÇ

​Kanım dondu…

Bu içerik 919 kez okundu.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen kadına şiddet ve ölüm olayları yine gündemimizde…

En son dinlediğim haberlerde, 7 Nisan günü Mersin'de yaşandı.

Boşanma aşamasında olduğu eşinden ayrılan, özel bir okulda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Eda Kaymaklı'nın birlikte yaşadığı 6 yaşındaki kızının çığlıklarını duyan komşuları, polise haber vermesi üzerine adrese gelen polis ekipleri, çilingir yardımıyla girdiği evde, Eda Kaymaklı'nın cesediyle karşılaşmış.

Kaymaklı'nın bıçaklanarak öldürüldüğü belirlenirken, korkudan evin bir odasına saklanan adı açıklanmayan küçük kız ise polis ekipleri tarafından korunmaya alınmış.

***

Duyduğum kadarı ile olay bir kıskançlık sonucu yaşanmış. Resmen kanım dondu…

Düşünün ki 6 yaşındaki bir çocuğun bundan sonraki yaşamında nasıl bir travma yaşayacak ve annesini nasıl hatırlayacak.

Bizim ülkemizde kadın özgür, hür iradesini hiçbir zaman kullanamayacak mı? Geride kalan çocukların suçu ne, onların sonu ne olacak?

***

Bende bir kadın olarak artık hiçbir şekilde kadına şiddet veya kadın cinayetleri ile ilgili haberleri inanın ki duymak dinlemek istemiyorum.

İçim acıyor, kanım donuyor…

Acaba Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu konuda ki eğitim ve psikolojik destek programlarını biraz daha mı arttırması gerekiyor. Veya biz kadınlar, anneler, babalar artık çocuklarımızı evlendirirken bazı kriterler’e daha mı fazla önem vermeliyiz, bilemiyorum ama bildiğim şey kadınlar, ekonomik olarak daha çok güçlendirilmeli. Siyasal, sosyal yaşama katılmalarının önündeki engeller kaldırılmalı. Ayrıca ceza Kanunu'ndaki ‘Haksiz Tahrik’ ve kadına karşı şiddet davalarında uygulanan ‘haksız tahrik indirimleri’ de kaldırılmalı.

Devlet, şiddet mağdurlarını korumalı, şiddete başvuranları cezalandırmalı, şiddet mağdurunun uğradığı zararı tazmin etmeli ve ayrımcılığa neden olan uygulamalar yeniden düzenlemelidir.

 

***

İşin özü bugün artık kabul edilemez boyutlara gelen bu konular, mücadelenin hep birlikte ve örgütlü dayanışma içinde yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor.

Şimdi tüm kadınların benzer yaşadıkları sorunlarla mücadele etme zamanı diyelim ve özgürlüğümüzü elimizden almaya çalışanlara karşı bizlerde bu mücadelede varız diyerek ortak olalım.

Unutmayınız ki; Her ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, hangi nedene dayandırılırsa dayandırılsın kadına yönelik şiddet kabul edilemez ve sadece kadınların sorunu olarak görülemez…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Anne ve çocuklar Büyükşehir’le ilk kez kamp yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
Mersingücü topbaşı yaptı
denizli escort