Site sakinlerinden Başkan Tarhan’a çağrı: Konu insan sağlığı ise…
Zeliha ÖZİPEK

Site sakinlerinden Başkan Tarhan’a çağrı: Konu insan sağlığı ise…

Bu içerik 407 kez okundu.

Hemen hemen birçoğumuzun beslediği bir kuş, bir balık, bir kedi mutlaka olmuştur. Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

Bana göre, hayvanlar insanı dinlendiren, onlara mutluluk ve sorumluluk veren, yeri geldiğinde bir insana en yakın birer sadık dosttur.

Bırakın her şeyi, her ne olursa olsun Allah’ın yarattığı bir canlıdır. Herkes benim bu düşüncelerime ortak olmayabilir, saygı duyarım. Ancak iş insan sağlığı konusuna gelince bende bu konu karşısında duyarsız kalmak istemem.

***

Günlerden 13 Nisan Cumartesi güzel güneşli bir gün.

Öğle saatlerinde telefonum çaldı. Çok yakın bir arkadaşım acil bana gelmen lazım hayvan severlerle ilgili burada sorun yaşıyoruz, site sakinleri de ayaklandı. Yönetici olduğum için de telefonum hiç durmuyor yardımına ihtiyacım var deyince bende soluğu yanında aldım.

Gittiğimde sitede oturan büyük bir çoğunluk arkadaşımın evinde toplanmışlardı.

Konu nedir diye sorduğumda; Zabıta ekiplerinin bir veteriner öncülüğünde hayvan severlerle birlikte sitenin ön tarafına kedi kulübeleri yerleştirdiğini öğrendim.

Kendilerine bu konuya neden bu kadar tepki gösterdiklerini sorduğumda ise şu cevabı aldım.

“Bizler burada İstanbul Evleri Sitesi olarak 80 haneyiz. Site içerisinde oturan hayvan sever bir hanım arkadaş yüzünden başımıza gelmeyen kalmadı. Yalnız yaşayan bu bayan kendini kedilere adamış bir durumda. Bizler ona anlayış göstererek sitenin arka bölümüne yönetim olarak zaten yer yaptık. Bu yetmezmiş gibi şimdi hayvan severlerle sitemizin ön cephesine kulübe koyduruyor. Neden buraya itiraz ettiğimizi soracak olursanız kulübelerin konulduğu yerin 2 metre sonrasında sitemizin havuzu mevcut. Dolayısıyla hayvanların bu kadar yakın bir mesafede yuvalandırılması insan sağlığı açısından etik değil. Çocuklarımız ve bizler yazın her an sağlık açısından risk altında olacağız. Bizler burada yer seçimi konusunda Başkanımız Neşet beyin haberi olduğunu sanmıyoruz.

Biz site yönetimi ile de görüştük. Yöneticimiz pazartesi günü bu konuda Mezitli Belediyesine şikayetlerini bildirecek” şeklinde konuştular.

Bende site sahil bandına bakan bölümde hala kalabalığın olduğunu görünce yanlarına giderek konuyu birde onların ağzından dinlemek istedim.

Başlarında Cem Nenni isimli veteriner olduğunu söyleyen kişiyle tanıştım ve site sakinlerinin havuza yakın mesafesinden dolayı yer konusunda neden burayı tercih ettiklerini sordum. Çelişkili cevaplar aldım. Veteriner Cem bey kulübelerin konulduğu yerle sitenin bir ilgisi yok. Bahse konu olan demirlerin önünün Belediyeye ait olduğunu öne sürerek savunmaya geçti. Bende burada alan dar ve havuza gerçekten çok yakın ama biraz ilerdeki Alden sitesinin önündeki mesafe İstanbul Evleri Sitesine göre en az 4 kat daha geniş ve havuz alanına uzak diyerek neden burada ısrarcı olduklarını anlamaya çalıştım.

Ve anladım ki İstanbul Evleri Sitesinde 1. Katta oturan ve yaklaşık 100’e yakın kediyi besleyen o hayvan sever hanım kendisine yakın olsun diye kulübelerin buraya yerleştirmesini istemiş. Yani anlayacağınız bu sitede 1 hayvan sever 80’e yakın hane sahibinin adeta karabasanı olmuş.

Derken ben veteriner Cem bey ve hayvan sever Neşe hanımla sohbet ederken Saadet hanım benim sorularımdan rahatsız olmuş ki; Sen kimsin sana ne. Neden soruyorsun bu soruları bu kediler insanlardan daha temiz ve daha mağdur durumdalar ne olur havuzdan su içse şezlonglarda güneşlense vb. söylemlerde bulundu. Bende bir iki kare resim aldıktan sonra oradan ayrıldım.

Söylemem o ki; Herkes birbirine ortak yaşam alanlarında saygılı olmak zorunda. Sen çok iyi bir hayvan sever olabilirsin orada oturanlarda hayvan seviyor ama belli alanlarda da sağlık konusunu öne sürerek hastalık kapmak istemiyor. Televizyonlarda seyrediyoruz toplu hayvan katliamlarını. Yarın bir gün birinin tepesi atar gider onca hayvanı zehirler ise o zaman sorumlu kim olacak.

 

 

Anlayacağınız iş o kadar ciddi!

 

Ben umuyorum ki Sayın Neşet Tarhan bey bu konuya duyarsız kalmayacak onca site sakinini üzmeyerek bu konuya bir açıklık getirerek en kısa zaman da yer konusunda daha müsait yerler belirleyecektir.  

Ne diyelim; Elçiye zeval olmaz.

Bekleyeceğiz ve göreceğiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Basın özgürlüğünü korumak hepimizin görevi”
“Basın özgürlüğünü korumak hepimizin görevi”
Tatar ve Japon öğrencilerden Başkan Seçer’e ziyaret
Tatar ve Japon öğrencilerden Başkan Seçer’e ziyaret
denizli escort