Advert
MUTLULUK GÖKKUŞAĞI GİBİDİR
Sibel GELBUL

MUTLULUK GÖKKUŞAĞI GİBİDİR

Bu içerik 1309 kez okundu.

Mutlu olmanın sırları, mutluluk formülleri ile ilgili yazıları hepimiz okumuşuzdur. Birçok insan mutlu olmak için paranın, şöhretin olması gerektiğine inanıyor.

Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın "mutluluk formülleri" içeren iki notu Kudüs'teki açık artırmada 1 milyon 560 bin dolara satıldı. Nobel ödüllü fizikçi, mutluluk tavsiyelerini içeren notları, Japonya ziyareti sırasında, bir kuryeye bahşiş karşılığında vermişti. Hayatını bilime adayan fizikçinin kuryeye verdiği Almanca notlardan biri şu şekilde: "Başarı peşinde koşmak ve bununla beraber gelen sürekli huzursuzluğa karşın, sakin ve alçak gönüllü bir yaşantı daha fazla mutluluk getirecektir."

Türkiye’de ciddi olarak araştırmalar yapılmış. Ben kendi çevrem de her yaştan insanlara uzun zamandır soruyorum. Tüm cevapları kalem kalem not aldım. Kavram kişiden kişiye değişir. Yarısı kendini mutlu hissederken, kalan çoğunluk “ Sağlık, Aile, Özgür ifade ve para sahibi olmak' olarak açıklıyor. Yaş ortalaması ilerleyen “sağlık”, Gençler para eksikliğini daha fazla hissettikleri için “İş”, orta yaş grupların yüzde 20'si de 'Ne mutlu ne mutsuz bir hayatım var' diyor. Kimilerine göre bir çikolata yemek ve beklentisiz hayat sürmek, nefes alabiliyor olmak. .

Metropol şehirlerde yaşayanlar kırsala göre daha mutsuz. O kadar çok mutlu olmamız gerektiği söylendi ki ”formüller ve reçeteler” araştırmaya başladık. Bana göre mutlu olmak peşinde koşmayın derim! Mutluluk kalpte başlar.

Kendimiz olmaya emek verelim.

Başarı için birilerinin üstüne basa basa yukarıya çıkmaya çalışmayalım.

Çözüm odaklı olalım. İlgi alanlarınızı ve değerlerinizi yansıtan hayatınız olsun.

Amacınız olsun. Bazen dokunun, bazen tebessüm edin, bazen de sessiz kalın.

Elinizde sahip olduğunuz herşeyin kıymetini bilin. ”Aile, Sağlık, Dost, İş”

Esas olan huzurdur. Koşturmaya ara verip ben neyi arıyorum deyin. Var olan yaşamı da kabullenmeyi deneyin.

Mutluluk bir duygudur. Bağımlı kalmadan, kendi değerlerinize bağlı kalarak realist olmaktır. Değerli bir psikoloğun verdiği cevap beni çok etkilemişti. “Yaşam, zaman ve Anılar dedi. Yaşamak için sürekli mutlu olmaya çalışma fakat mutu olabilmek için yaşa!  İyi insani ilişkiler sağlık ve mutluluk getiriyor. Sen bunları biliyorsan zaten”  demişti.

Kendime arada bir sorduğum şu soruları sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Hayatınızı kendi ilkelerinize göre yaşıyor musunuz?

2-Çevrenizdekilere katkıda bulunuyor musunuz?

3-Başarı ne kadar önemli? Hırsınız ve egolarınız insani yönünüzün önüne geçiyor mu?

4-İnsanlara hangi yönlerinizle rol model oluyorsunuz?

5-Birisini kırdığınızda gönlünü almak için neler yapıyorsunuz? 

Eflatun’a iki soru sormuşlar;

 “İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nelerdir üstat?”

-“Çocukken sıkılırlar, büyümek için acele ederler... Ne var ki çocukluklarını özlerler... Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler... Ama sağlıklarını geri almak için para öderler.

“Yarından endişe ederken bugünü unuturlar... Dolayısıyla ne bugünü ne yarını yaşarlar... Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler...”

Dinleyiciler cevaptan etkilenmişler... Fakat Bilge’nin ne önereceğini de merak etmişler.

-“Peki, sen ne öneriyorsun üstat?”

-“Kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın. Yapılması gereken tek şey sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır. Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Bugünü ve yarını güzel yaşamak adına MUTLU GÜNLER DİLİYORUM…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi