Advert
Bu kez Mersin kazansın
Kemal İSTEK

Bu kez Mersin kazansın

Bu içerik 1020 kez okundu.

Bundan sonrası için karar aşamasına geldik diye biliriz. Bugüne kadar olup bitenler, sahada ortaya konan seçim çalışmaları ve kulis odaklı dokunmaların kime ne kadar yaradığını görmek zamanı geldi. Bu son günlerde taşlar yerinden oynar mı? Oynar, çünkü önemli oranda kararsız seçmen var.

Kararsız seçmenleri etkilemenin iki yolu var, eş, dost kim varsa devreye sokmam, bir de yerel basında halkla buluşarak kendini anlatmaktır. Ben bugüne kadar yerel basının gücünü hafife alanların seçimden sonra çok pişman olduğunu gördüm. Özellikle yerel seçimlerde yerel basının gücü tartışılmazdır. Bugün gelinen noktada yerel basına arkasını dönen adaylar, seçilse bile onlarla beş yıl boyunca beraber olacaklarını unutuyorlar.

Şimdi biraz da son duruma değinelim. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer’in kazanması biraz da sağ oyların eşit bir şekilde bölünmesine ve HDP’nin top yekün oyunu vermesine bağlı görünüyor. Seçer, zaten seçim stratejisini bunun üzerine oturtmuş durumda. İkinci bölge ve Tarsus’tan umduğu oyların çıkacağını ben görmüyorum. Bu alanlarda Başkan Kocamaz’ın ağırlığı kendisini hissettiriyor.

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, benim bile düşünemeyeceğim ölçülerde enerjik çıktı. Mersin’in her bir köşesine giderek seçmenle buluştu ve ayağı yere basan projeleri de dikkat çekti. Başkan olması sürpriz sayılmayacak iki isimden birisi Seçer ise diğeri de o dur. Olağanüstü bir durum ortaya çıkmazsa sağ oyların yanında soldan da gelecek oylarla ipi göğüslemeye yakın duruyor. Bir de başkan Tuna’nın belediyecilik alanındaki deneyimi onu daha gerçekçi hale getiriyor. Benden ona tek tavsiye seçimi kazandım havasına girmemesidir, çünkü kayıkçı kavgasına girişmek ona yarar getirmez.

Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, seçim sahasına geç girdi fakat rakipleriyle açılan arayı kapattı. Bu yeter mi, bilmiyorum, ya başkan olacak ya da CHP adayının değirmenine su taşımış olacak, bakalım.

CHP’nin elinde olan belediyelerde Cumhur İttifakı bir bütünlük ortaya koyuyorlar. Bu yüzden Yenişehir, Mezitli, Silifke sallantıda diyebilirim. Cumhur İttifakı Yenişehir Belediye Başkan Adayı Bekir Topçu, umulanın çok üzerinde başarılı bir seçim kampanyası yaptı. Soldan kopacak bir iki puanlık oy ile seçimi kazanacak güçte olduğunu görebiliyorum. Yenişehir’de ceket as, seçimi kazan olgusu artık yok.

Mezitli’de başa baş bir mücadele yapılıyor. Cumhur İttifakı Mezitli belediye başkan Adayı Serdar Soydan, sahada gücünü ortaya koydu. Sağ seçmen ve mevcut belediye başkanına tepkili olanlar onun etrafında birleşmiş durumdalar. Seçimi kazanamazsa, bence sürpriz olacak.

Neyse, şunun şurasında ne kaldı ki, Pazar günü sandığa gideceğiz. Kimin için oy kullanırsak kullanalım, bu kez Mersin kazansın.       

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor