GENÇLERE NE OLUYOR!
Sibel GELBUL

GENÇLERE NE OLUYOR!

Bu içerik 1269 kez okundu.

Gençlerin ve her yaştan insanın moral bozukluğu ve ekonomik zorluklar, stres ve gerginlik ortamının sürmesi toplumun psikolojisini uzun süredir olumsuz yönde etkilemektedir. Gençlerimiz üniversite okumakta fakat işsizlik sorunuyla baş edemez haldeler.

Devletin iş alanları yaratarak sağlaması gereken istihdamı şirketlerin sağlaması isteniyor. Kentlerde ki Sivil Toplum Kuruluşları hep bir koldan gençler için iş istihdam projeleri geliştirmeye çalışıyorlar. İstihdamın artmadığı, işsizliğin, yoksulluğun azalmadığı, asgari ücretliden ve emeklilerden özveri beklenen bir Ülke ’de ve her türlü melanet ardı sıra gelmeye başlar.

Toplumun öncelikli sorunlarına eğilmezsek “seçimlere varmadan, seçimden sonra ”daha büyük sıkıntılı sürecin içine gireceğiz. Ülkemiz de adamın varsa, iktidar partisine yakınsanız iş, aş, ihale hepsini çözersiniz. Belediye’de partiliyseniz, hele ki o partinin Kadın, gençlik kolu başkanı, yakınıysanız yine aş, iş ve ihale sorunlarını çözersiniz. Pekâlâ, partiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, kıt bütçeyle okuyup mezun olan yani arkası olmayan gençler ne yapsın? Kimin umurunda! Bu Ülkede okumuş milyonlarca genç ekmeğinin peşinde. Her yerde ezberlenmiş Endüstri 4,0 diyorsunuz. Üretim sürecinde fabrikalardaki makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması demek insanlardan neredeyse bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek 'akıllı fabrikalar' demektir. Eğer Endüstri 4,0 stratejisi gerçekleşirse üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacak. Akıllı fabrika, yapay zekâdan bahsedilen 21.YY’da Türkiye’de işsizlik sorunu çığ gibi artmakta.

 Devlet, başka ülkelere ciddi maddi yatırımlar yaparken veya mültecilere milyar dolar harcarken, kendi vatandaşlarının güvenliğini ve ekonomik refahını ön plana almak zorundadır. Genç beyin göçü her geçen gün hızla devam etmekte. Gençler varlık amacı ne, neden yaşıyor bilmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı İşgücü İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1 puanlık artış ile yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti. Gençler bunalımda. İşsizlik sadece maddi sıkıntıya değil, psikolojik ve fiziksel sorunlara da yol açıyor. Bunun dışında çalışmayan insan kendini değersiz ve işe yaramaz hissedebiliyor. Geçenlerde genç bir arkadaşımla sohbet ederken "Evet kpss puanım 69, 00, 27 yaşındayım ve işsizim hiç bir şey yapmak gelmiyor içimden“ diye ifade etti. Yol boyunca beynimin içinde cevapsız sorular dolanıp durdu. Gelecek gençlerin diyorsunuz! Şöyle Lise zamanlarına bakalım; Sınavdan sınava koşuyorlar. Sosyal etkinlikleri ve kendilerine ayıracak zamanları yok. Hep koşturma halindeler. Sınava giriyor ve kazanıyorlar. Bir 4-5 sene daha koşturma ve sınavdan sınava halleri. Sonra ellerinde patladı. İŞSİZLER ORDUSUNA dahil oluyorlar. Çıplak ve terkedilmiş gibi hissediyorlar. Bu gençlerin ellerinden geleceklerini alın, enerjilerini sömürün, at yarışı gibi koşturun. KPSS ye girdirin. Sonrası….. Sonrası ne biliyormusunuz? Bunalım kaynaklı İNTİHAR,CİNNET GEÇİRME.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi