Advert

istanbul escort

Mersin için hayırlısı neyse o olsun…
Zeliha ÖZİPEK

Mersin için hayırlısı neyse o olsun…

Bu içerik 898 kez okundu.

Malumunuz belediye seçimlerine az bir zaman kaldı. İyi kötü seçmen kafasında artık kime oy vereceğini belirledi. Ancak Büyükşehirde sadece kararsız değil tedirgin bir seçmen grubu olduğunu gözlemledim ve sordum. Niye tedirginsiniz niye sandığa gitmemek yönünde bir karar aldınız?

Genel olarak aldığım ortak cevap; seçimleri güvenli bulmadığını söylüyor ve aday tercihinde benim partim yanlış bir seçim yaptı. Başka partiye de oy vermeyeceğim o nedenle sandığa da gitmeyeceğim diyor. Yani partisi ve adayı ile sorun yaşıyor.

Bir başka kesim ise; Hiçbir partiye kendisini yakın bulmadığını ifade ediyor. Bence asıl üzerinde durulması gereken nokta da burası…

***

Bunun çok önemli sonuçları olabilir. Zira seçimlere katılım oranı aslında seçim sonuçları açısından çok belirleyici oluyor.

Mesela 1989 yerel seçimlerinden bu yana oy oranlarına baktım.  En yüksek katılım 1994 seçimlerinde %92 seviyesinde en düşük katılım ise 2004 seçiminde %76 seviyesinde…

Seçimlerde katılım oranının düşük olması hangi parti ya da aday kendi seçmenini sandığa iyi taşırsa aldığı oy oranı da daha düşük olsa da seçim sonuçlarında etkili olabilir hatta kazanabilir. 1994 seçimleri bunun bir örneği.

Diyelim ki bir parti seçmenini daha fazla da olsa sandığa daha iyi taşıyamadı ve seçimlere katılım oranı düşük oldu bu durumda kaybedebilir. Kısaca seçimlere katılım oranı çok önem teşkil eder.

Peki; bu durumda parti adayları nasıl bir yol izlemeli? Kararsız ve tedirgin seçmen ne bekliyor? İşte işin bam teli burası…

Kısaca özetlemek gerekirse; Liderlerin artık meydan mitinglerinde partilerin kendi seçmenlerini ikna etmiş olması gerekiyor. Yani diğer partilerden seçmen kazanmak evet çok önemli ama asıl önemli olan kendi seçmenini ikna edip onlarla gönül bağlarını tazeleyip onları sandığa taşımak marifet.

Burada önemli olansa ilk kez bu yerel seçimde ittifakla giriliyor. Dolayısıyla ittifakın adayına oy vermek için ittifak ortaklarının seçmenlerini taşıması gerekiyor örneğin MHP adayının olduğu yerde AK partinin veya CHP adayının olduğu yerde İYİ parti seçmeninin sandığa taşınması gerekiyor.

Ayrıca artık vatandaş kötü söylemlerden usandı ve yoruldu. Daha da uzatmadan saygı çerçevesini de aşmadan üslubuna dikkat etmek de önemli. Çünkü seçmen etkilenebiliyor ve oy kullanmak istemiyor.

***

Biraz geçte olsa düşündüm ki; yaşam enerjimizi çalan tüm insanlardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

Stres, sıkıntı, cips, kola, kızartma insan sağlığı için ne kadar zararlı ise; Karamsar, duyarsız, düşüncesiz,  negatif ve takıntılı insanlarda sağlımız için bir o kadar tehlikeli olabiliyor.

Bu insanlar sorunlarını konuşarak halletmeye gitmekten ziyade, aksine sinirli, kavgaya meyilli, intikam almaya, kin duymaya yatkın insanlar bahsettiklerim.

Duygular birbirini besler, bulaştırır, çabuk yayılır. Gülmek nasıl bulaşıcı bir durum ise, hüzün ve mutsuzluk duyguları da bir o kadar bulaşıcıdır.

***

Dikkat edin ortamınızda mutsuz, her şeyden şikayetçi, halinden memnun olmayan insanlar bir süre sonra sizin ruh halinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Gelin sizlerde ben gibi kendinize bir iyilik yapın değişmemekte ısrarcı olan bu insanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Hatta sıkıldıysanız, liderlerin zehir zemberek sözlerinden bıkıp bunaldıysanız televizyon dahi izlemeyin. Ve yine ruhsal sağlığımız için; pozitif, güler yüzlü, çözüm odaklı, anlayışlı, düşünceli insanlarla vakit geçirmek herkes için en doğru yol olacaktır diyelim ve Mersin için hayırlısı neyse o olsun dileyelim…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”