Bakalım bu seçimde ne olacak?
Kemal İSTEK

Bakalım bu seçimde ne olacak?

Bu içerik 862 kez okundu.

Seçim yarışının bu son günlerinde Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna, sahaya ağırlığını koymaya başladı. HDP destekli CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer ile ortaya koyduğu yarışta partiler üstü bir aday olarak son virajı alıyor. Bundan sonraki süreçte iki adayın yarıştığı bir seçimin galibi olabilmesi için bütün kesimlere seslenmesi gerekiyor.

Bu seçimler centilmenliğin son noktası olmaya aday olduğunu söylememe gerek yok. Bütün adaylar öncelikle gerginliklerden uzak bir politika izleyerek yapacakları projeleri anlatmanın yolunu seçtiler. Bu, Mersin’in özeldiği bir tablo ve bir çok kente örnek olabilecek bir hava yakaladık. Mersin gibi etkin çeşitliliğin çok olduğu bir kentte baroş ve kardeşliğe dair önemli b ir örnek ortaya koymak gerçekten de takdire değerdir.

Seçim yarışının bu son dönemecinde kararsız seçmeni etkilemenin yolu televizyon ve radyolarda kendini anlatmaya bağlıdır. Bire bir seçmenle buluşup oy isteme günleri artık gerilerde kaldı. Aklı başında gazetecilerle ekranlarada buluşarak sorulan sorulara samimi cevaplar veren adaylar bir adım öne geçecektir. Birileri benim buna ihtiyacım yok, zaten ben seçimi kazandım diye bilir. Onun akibetini seçimden sonra hepbirlikte göreceğiz, çünkü seçimler en son günlerde yapılan hamlelerle kazanılmaktadır.

Neyse, benden bu kadar nasihat yeterli, şimdi seçim sahasına bir göz atalım. Cumhur ittafı adaylarının ezber bozan sonuç alacakları iki ilçe var, Yenişehir ve Mezitli. Cumhur İttifakı Yenişehir Adayı Bekir Topçu, gençlik enerjisini sahaya yansıtma başarısı gösterdi. Özellikle MHP ile çok uyumlu bir birliktelik oluşturması onu ciddi anlamda yarışın iddialısı haline getirdi. Yenişehir’de CHP seçim kaybederse bunda kabahatli kim olacak? CHP Yenişehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Özyiğit özgüveni yüzünden sahada yeteri kadar çalışmaması elindeki kuşu kaçırmasına neden olacaktır.

Mezitli CHP’nin kalesi gibi görünebilir ama Ak Parti ve MHP’nin birlikteliği mevcut tabloyu bozabilecek bir güç ortaya koyduğu da bir gerçek. Özellikle Cumhur İttifakı Adayı Serdar Soydam’ın seçimlere asılıyor olması burada ezber bozan bir sonucun ortaya çıkması sağlayabilir. Başkan Adayı Soydam’ın Mezitli halkında kesinlikle karşılığı var, bu yüzden iki aday arasındaki makas daraldı ve hatta Soydam, bir adım önde görüldüğünü söyleyebilirim.

Akdeniz’de işler karışık, HDP, CHP, Cumhur İttifakı hangisi ipi göğüslerse göğüslesin sonuç şaşırtı olmayacak. Özellikle Akdeniz’in merkez mahallelerinde sandıkları patlatırcasına CHP Akdeniz Belediye Başkan Adayı Sabit Yelkovan’a oy çıkarsa HDP’nin etkili olduğu mahallerde çıkacak oylar HDP’nin adaylarını başkan yapamaya bilir. CHP’nin Akdeniz’i almak istemesi halinde hiç bir sorunu yok, almak istiyor mu, istemiyor mu?Bunu da sandıklar açıldığında göreceğiz.

Toroslar’da İyi Parti Adayı Ender Turhan yıllardır verdiği emeğin karşılığını görüyor. HDP-CHP ortak adayı ile yarışıyor olması onu daha da avantajlı hale getirdi. Toroslar’da seçmen her zaman adaya göre terçihini ortaya koymuştur. Bakalım bu seçimde ne olacak?

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru