Kimin oyu kimin cebinde belli değil
Kemal İSTEK

Kimin oyu kimin cebinde belli değil

Bu içerik 501 kez okundu.

Seçim yarışının son dönemecinde artık siyasi partilerin belediye başkan adayları saha çalışmalarını hızlandırdılar. Bundan sonra seçmenin kafasında ki aday isimleri de yavaş yavaş netleşmeye başladı. Özellikle büyükşehir belediye başkanlık yarışında finale kalan üç isim üzerinde tercihini yapma durumunda olan seçmen kendisine en yakın ismi başkanlık koltuğuna taşımak üzere oyunu atacağı günü iple çekiyor.

Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de seçimin nabzını tutmaya çalışıyorum. Kimin belediye başkanı olacağına dair sorularla karşılaşmam tabi ki çok doğaldır, çünkü köşe yazısı ve yaptığım tv programlarıyla adeta seçimlerin bir bilirkişisi durumuna geldim. Fakat bunu göremeyen adaylar hala basının gücünü kavramış değil, sokak sokak gezerek her elini sıktığının oyunu alacağını düşünüyorlar.

Tabi, seçimlerde her adayın seçim çalışma stratejisine saygı duymamız gerekiyor. Her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır, olduğu gibi her adayın da seçim çalışması ayrıdır. Zaten böyle olmasa çöğle samanı seçmen nasıl anlayacak.

Şimdi kim başkan olacak? Sorusunu, ne olursa, ne olur şeklinde ortaya koymamız gerekiyor. CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, başkan olması için Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna ve İyi Parti destekli Demokrat Parti Adayı Ayfer Yılmaz eşite yakın bir oy alması gerekiyor. Bunu biraz daha açarsak, sağ oylar ikiye bölünür aradan CHP adayı sıyrılır. Peki bugünkü tablo böyle mi? Henüz bu konuda bir netlik yok.

Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna, nasıl seçilir sorusunun cevabı ise, Demokrat Parti Adayı Ayfer Yılmaz’ın alacağı oylara bağlıdır. Ayfer Yılmaz, yüzde yirminin altında oy alırsa Başkan Tuna hedefine varabilecektir. Bugün bu belli mi, hayır; o zaman bekleyeceğiz.

Demokrat Parti Adayı Ayfer Yılmaz’ın büyükşehir belediye başkanı olması için İyi Parti, Başkan Kocamaz’ın kişisel oyları yeter mi? Tabi ki bunların üzerine CHP’nin ulusalcı kesiminden oy alması da gerekecek, bunun için ortaya çıkan tabloda bir belirsizliğin olduğu çok açık görünüyor.

Büyük fotoğrafa baktığımızda HDP’nin bu seçimlerde kilit parti olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. PekiHDP’nin 193 bin oyunun CHP’ye gitme şansı var mı? Bence yok, çünkü HDP’ninmuhafazakar oyları Cumhur İttifakına, bir kısım oyları Başkan Kocamaz adına Ayfer Yılmaz’a giderken yüzde elli oranda CHP’ye gider diye düşünüyorum.

Bana birkaç gün daha zaman verin sandıktan kimin çıkacağın size söyleyeceğim. Şimdi kimin oyu kimin cebinde belli değil.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Film gibi hırsızlık kamerada
Film gibi hırsızlık kamerada
Mersin’de
Mersin’de "Çevre'nin 5 yılı" belirleniyor
denizli escort