Advert

istanbul escort

Ayfer Yılmaz, demokrasi kahramanı
Kemal İSTEK

Ayfer Yılmaz, demokrasi kahramanı

Bu içerik 809 kez okundu.

Seçimlerde sandığa gitme günü yaklaştıkça siyasi parti adayları canharaç çalışmalar ortaya koyarak başkanlık koltuğuna oturma mücadelesini veriyorlar. Kimin belediye başkanı olacağını bugünden sonra yapılan seçim çalışmaları belirleyecektir. Bizim millet biraz balık hafızasına sahip, geçmişte olanlar geçmişte kaldı, son günlerin önemi bundan çok fazladır.

Büyükşehir'de üç adaylı bir yarış ile başlanmıştı. CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Cumhur İttifakı Adayı Hamit Tuna ve İyi Parti Adayı Burhanettin Kocamaz seçim sahasında rekabetin en üst düzeyinde yarışan isimlerdi. Bugün bile aydınlığa kavuşamamış bir komployla Başkan Kocamaz, yarış dışında kalınca demokrasi adına yani seçme ve seçilme hakkı adına önemli bir durum ortaya çıktı.

Başkan Kocamaz'ın seçim sahasından elenmesi bir boşluk doğurmuştu. Fakat bu çok sürmedi, hiç kimsenin aklına gelmeyen ve hiç hesapta olmayan güçlü bir isim onun desteğiyle sahaya girdi. Bu isim hiç kuşkusuz ülke siyasetinde rüştünü kanıtlamış bir siyaset kadını; Ayfer Yılmaz.

İyi Parti'nin kurucularından ve üst düzey yöneticilerinden olan Yılmaz, bundan önce genel seçimlerde milletvekili adayı olmamıştı. Oysa o, istediği ilden milletvekili olacak imkana sahip isimdi. Onun bu özverisi siyasetin sadece koltuk hırsıyla yapılmayacağına ilişkin olarak önemli bir örnek oldu.

Şimdi koltuk hırsı olmayan makam mevkiye doygun olan Eski Bakan Ayfer Yılmaz, zamanın kısalığına karşın çok zor şartlar altında neden Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne talip oldu? İşte Mersinlilerin bunu çok iyi anlaması gerekiyor. Bugün gelinen noktada onu bir siyasi partinin adayı olarak değerlendirmek çok yanlış olacaktır. Onun bu meşakatli yolda her şeyden öte anlaşılmaya ihtiyacı var.

Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, bugün seçim sahasında rakipleriyle açılan mesafeyi çok hızla kapatırken, bunun altında yatan gerçeği de görmek gerekiyor. Siyasi tarihimize baktığımızda ülkemizde demokrasinin yaşaması adına çok sayıda siyasetçinin kendini feda ettiğini görebiliriz. Adnan Menderes neden dar ağacına gitti, Demirel, Ecevit, Erbakan, Türkeş neden yıllarca sürgün yedi, hapis yattı?

Neden Halis Demir, ölümü göze alarak hain 15 Temmuz darbesini engelledi, neden 252 insanımız bu kanlı darbe girişiminde şehit düştü? Ve bunun gibi pek çok kahraman vatan evlatlarını tarihin akışı içerisinde sayabiliriz.

Demokrasi kazanılması zor, fakat kaybedilmesi de bir o kadar kolay bir olgudur. Bir ağacın yetişmesi uzun yıllar alır, fakat yok edilmesi bir kaç balta darbesiyle gerçekleşebilir. Bu yüzden demokrasi elden gitti mi bir daha geri dönüşü zor oluyor.

Demokrasilerin yaşam kaynakları onun için yeri geldiğinde ölebilecek insanlara bağlıdır. Ayfer Yılmaz, bilgi birikimi, donanımı ve siyasetteki deneyimiyle büyükşehir belediyesini yönetecek bir adaydır; fakat onun ötesinde o, bir demokrasi kahramanıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi