Düdüğü çalan kazanır...
Kemal İSTEK

Düdüğü çalan kazanır...

Bu içerik 957 kez okundu.

Seçimlerin sonucuna en büyük etki, geçim sıkıntısı yani ekonomik kriz yapıyor. Bunun örneklerini geriye dönüp baktığımızda çok rahatlıkla görebiliyoruz. En son 2002 seçimlerini irdelediğimizde Ak Parti'nin iktidara gelme sebebinin geçim sıkıntısı olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalırız.

Bugün ekonomik krizin olduğu gerçeğini herkesin kabullenmesi gerekir. Özellikle dar gelirli vatandaşı vuran bu hayat pahallığı ezber bozan bir seçimin yaşanacağını işaret ediyor. Bu yüzden olsa gerek Cumhur İttifakı dışında kalan siyasi parti adayları sosyal projelere bel bağlamış durumdalar.

Belediye seçimleriyle ekonomik krizin ne alakası var? Diye soracak olanlar seçmen pisolojisinden bihaber olanlardır. Mutfak harçamalarına dahi sekte vuran ekonominin sandığa yansıyacağı çok açık görünüyor. Fakat bunun ölçüleri bağlamında bir veri ortaya koymak çok zor; çünkü Ak Parti herşeye rağmen gücünü korumaya devam ediyor.

Siyasette iktidarı devirmek için güçlü kadrolarla kurulmuş siyasi partilere ihtiyaç var ama bu da yetmiyor, kendisini anlatma imkanı olması şart. Günümüz Türkiyesinde ulusal medyada yer bulabilmek gerçekten çok zordur. Paranın egemen olduğu alanların en başında medya geliyor. 'Parayı veren düdüğü çalar' anlayışı içerisinde olan medya da adam akıllı boy göstermek herkesin harcı değildir.

Yerel seçimler de bu olgu hep kendisini gösterir. Hangi aday daha iyi hizmet verirden çok, hangi aday kendisini iyi tanıtıra bakıyoruz. Aklı başında bir tanıtım yapmanın bedeli ise gerçekten çok büyüktür. Parayı basıp kendini tanıtanlar iyi belediye başkanı olurlar mı? Ekonominin bu denli etki ettiği seçimlerde doğruyu bulmak gerçekten de çok zor görünüyor.

 Bir gerçeğin altını çizmek gerekiyor. Mersin'de etkili kampanya yapan üç isim, Ayfer Yılmaz, Vahap Seçer ve Hamit Tuna varını yoğunu ortaya koyuyorlar. Bu üç adayında seçim çalışmaları adına gösterdikleri çabalara şapka çıkarmak lazım. İçlerinden hangisi seçilse, seçilmeyenler için oldukça üzüleceğiz.

Vahap Seçer, yarışa başladığında başkan olamaz diyenler şimdilerde dil değiştirdiler. Bunun en büyük nedeni Seçer'in etkili kampanyası olsa gerek. Hanit Tuna, partiler üstü bir aday olarak varlığını hissettiriyor. Ayfer Yılmaz, sahaya çok geç girdi ama çok çabuk toprlanmasını bildi.

Büyükşehir belediye başkan adaylarının artıları var, eksileri var, ama gerçek olan seçmeni etkileyecek seçim kampanyasıdır. Bu süreçten sonra sokak sokak gezerek samanlıkta iğne arayanlar sınıfta kalacak, iletişim araçlarından halka seslenenler iddialarını ortaya koyacaktır. Son sözüm: Düdüğü çalan kazanır...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Yanarak hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru
Seçer: Sendikalar ve Odalar demokrasinin en temel unsuru