İnancın, azmin yenilmezliğinin açık beyanı…
Zeliha ÖZİPEK

İnancın, azmin yenilmezliğinin açık beyanı…

Bu içerik 766 kez okundu.

 

İstiklal Savaşı, asırlardan bu yana bağımsız olarak yaşamış olan Türk Milleti’nin yine bağımsızlık yolunda verdiği en önemli savaşlardan birisidir. İstiklal Marşı ise; Yüce Türk Milleti’nin emperyalistlere karşı tek yürek olmasında milli bir harç olan bu savaşın anısına ve ruhuna en uygun eserdir.

***

Kısaca bundan 98 yıl öncesinde; ‘En kesif orduların dördü beşi’ ile yüklendiği Osmanlı’nın o karanlık, o umutsuz çözülme sürecinde milletimiz, peş peşe toprak kayıplarıyla birlikte bitmez tükenmez acılar, ızdıraplar yaşamıştır.

İşte bu dönemde, milletin ve ordunun maneviyatını yükseltmek ve mücadele azmini artırmak için dönemin maarif vekâleti tarafından “İstiklal savaşının” ruhunu güçlendirecek ve milli bir marş için bir güfte yarışması düzenlenmiş 500 TL ödüllü bu yarışmaya 724 eserin katılmış ancak hiçbiri yeterli bulunmamıştır. O dönemlerde başta Maarif Vekili Hamdullah Suphi olmak üzere mecliste birçok kişi en güzel şiiri Mehmet Akif'in yazacağı kanısına sahipmiş. Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, Ankara'daki TaceddinDergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na hitap ettiği şiirini yarışmaya koymuş. Mehmet Akif'in yarışmaya katılmayı kabul etmesi üzerine kimi şairler şiirlerini yarışmadan çekmişler.

***

Her bir kelimesi, işgalcilere karşı destansı direnişi ifade eden İstiklal Marşı, 98 yıl önce;

Korkunun, çare ve çıkış arayışlarını iyice azalttığı bir sırada, milletin ruhunda harekete geçen varoluş kararlılığı adına Mehmet Akif, ‘Korkma!’ diye haykırarak büyük bir cesareti alevlendirmiş, İstiklal Marşı Meclis’te okunurken daha ilk kelimesinde bir alkış tufanı ile karşılık bulmuştur.

***

İstiklal Marşı, bu milletin, tam manasıyla, kusursuz bir varoluş manifestosu; evrensel bir istiklal, özgürlük, direniş bildirisidir. İstiklal Marşı, inancın, azmin yenilmezliğinin açık beyanıdır. Milletçe Ruhumuzu coşkun, heyecanlı bir dille ortaya koyan İstiklal Marşımız, tüm karakter ve değerleriyle millet benliğimizi yenilemiş, yeniden inşa etmiştir.

***

İstiklal Marşımız ayrıca her bir kelimesi ile bizlere ve genç nesillere önemli bir görev yüklemekte, namus için, vatan için ve bayrak için ölümü kucaklayan kahraman atalarımızın aziz hatıralarını her daim hatırlatmaktadır

“Bastığın yerleri toprak! diyerek geçme, tanı!

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.”

Vatan sevgisini gelecek nesillere aktaracak bir şeref madalyası olan bu dizeler ile başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve merhum Mehmet Akif Ersoy olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyor ve Yüce Allah’tan milletimize bir daha böyle kurtuluş mücadelesi yaşatmamasını diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”