Advert

istanbul escort

​Kadınlarımız…
Zeliha ÖZİPEK

​Kadınlarımız…

Bu içerik 846 kez okundu.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’de 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemesi ile grev başlatılması ve greve katılan kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucu birçok kandının can vermesinin ardından 53 yıl sonra Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlanmış.

KKTC’de insan haklarının temelini oluşturan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, iç hukukun bir parçası olup; insan hakları alanında Kıbrıslı Türklerin gayretlerini de bu arada takdir etmek gerekir.

***

Kadınlarımız toplumumuzun temelini oluşturan en önemli yapı taşıdır. Toplumun farklı boyutlarıyla kalkınması ancak kadınların toplumun her alanında aktif katılımı, tüm hak ve özgürlüklerden eşit yararlanması ile mümkündür. Dolayısıyla güzel sözlerle çiçek dağıtmakla olmaz bu işler…

Unutmayalım ki; Siyaset, eğitim, Kültür-Sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız, geleceğe ilişkin en büyük güvencemizdir.

***

“Özgecan” olayını hepimiz hatırlarız…

Belki bu kentimizde yaşanan ilk cinayet vakası değil, Türkiye’de yaşanılan ilk kadın vahşeti de değil. Maalesef her gün gazetelerde bu ve buna benzer olayları okuyoruz.  Belki de bu olayın tek farkı bu vahşetin yanı başımızda gerçekleşmesiydi. Bizler maalesef ekranlarda izlediğimiz, gazetelerden okuduğumuz olayları hiç başımıza gelmeyecek gibi düşünüyoruz. Ancak dibimizde yaşanılan bu vahşetle bu olayla ne kadar da iç içe olduğumuzu bu olayla yaşadık ve gördük.

***

Son 5 yılda en az binin üstünde kadın öldürüldü. Bizler hayatın gündelik akışına kapalı yaşarken kadınlarımız acımasızca can verdi. Kadın cinayetlerini durduracağız platformu verilerine göre sadece 2018 yılında 440 kadın hayatını kaybetti.

2019 Ocak ayı raporuna göre ise; 43 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Daha geçtiğimiz günlerde yani 2019 Şubat ayında Mersin'de bir lisede müdür yardımcılığı yapan kadın öğretmen, gece sokak ortasında silahla vurularak yaşama veda etti.

***

Tüm insanların, hiçbir ayrım gözetmeksizin, yalnızca insan oluşundan dolayı özgür ve onurlu bir yaşam sürdürebilmelerinin, insan hakları bağlamındaki en temel ve önemli hakkıdır ve bunu sağlamak da her bireyin, her birimizin sorumluluğudur.Unutmayalım ki; Kadını erkeği ile eşit olmayan toplumlar geriliğe mahkumdur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır’ sözleriyle, kadınlarımızın toplumsal hayattaki rollerinin önemine vurgu yapmıştır.

Özetle biz hepimiz eşit insanlarız, eşit vatandaşlarız, eşit bireyleriz. Bunu çok iyi algılamalı ve özümsemeliyiz.

***

Özgecan Aslan başta olmak üzere erkek şiddetine kurban giden kadınlarımızı, saygıyla anıyor, eşitliğin sağlandığı bir dünya dileğiyle hayatın her alanında var olma mücadelelerini simgeleyen 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüzü kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”